Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Area students perform at MMTP Contest, move to state level finals held in March

Email

Minnesota Music Teachers Association Preliminary Piano Contest for the Northwest District was held Saturday, Feb. 1, in First Lutheran Church.

Advertisement

Several area MMTA member instructors entered students in eight age categories: Pre-Primary (ages 7 and under), Primary (ages 7-8), Junior A (ages 9-10), Junior B (ages 11-12), Intermediate A (ages 13-14), Intermediate B (ages 15-16), Senior A (ages 17-18), and Senior B (ages 19-20).

Of the 114 students entered, representing 14 Northwest area teachers, 61 students were selected as winners.

Winning students in Primary through Senior B are eligible to compete at the State Level Finals held on March 15-16 at the University of Minnesota.

The following area teachers and students participated in the event:

• Russell Bunker, Perham

 Jr. B: Grace Kalina, IntA: Ryan Kalina

Winners: Grace Kalina, Ryan Kalina

• Paul Heisler, Detroit Lakes

Int. A: Grant Gallatin Int. A: Will Halverson

Winners: Grant Gallatin, Will Halverson

• Diane Jordan, Detroit Lakes

Jr.A: Mary Ulmer

Jr. B: Oskar Anderson, Etta Miosek, Rachel Ulmer

Int. A: Alexis Briard, Emma Dahl, Willa Larson,

Sr. A: Tanisha Perlmutter

Winners: Mary Ulmer, Etta Miosek, Rachel Ullmer, Emma Dahl, Tanisha Perlmutter

• Anne Jorgenson, Detroit Lakes

Pre. Pri:. Emily Lawrence, Clara Robin

Pri: Della Ni, Rhyen Pettit

Jr. A: Livia Brehm, Jon Stone

Jr. B.: Shelby Busker, Gigi Ni, Lauren Krengle, Sydney Stewart

Int. A: Adrianna Brehm, Carly Fritz, Brea Knutson

Int. B: Anna Schumacher

Winners: Emily Lawrence, Clara Robin, Livia Brehm, Jon Stone, Gigi Ni, Shelby Busker, Adrianna Brehm.

• Lori Paakh, Detroit Lakes

Pre-Pri: Gracie Fales

Pri: Jessie Hall, Jack Pace

Jr. A: Jenna Huwe, Gretta Schulberg,

Jr. B: Dani Bishop, Jake Bishop, Marisa Price

Winners: Gracie Fales, Jessie Hall, Jack Pace, Jenna Huwe, Gretta Schulberg, Dani Bishop

• April Spaeth, Detroit Lakes

Pri: Kjirsten Anderson, Mason Tretbar

Jr. A: Sophie Nelson, Josie Sletmoen

Jr. B: Codie Holt, Greta Nelson

Int. A: Cassidy Nelson

Int. B: Lauren Anderson, Kristen Goodspeed

Winners: Sophie Nelson, Josie Sletmoen, Greta Nelson, Sophie Nelson, Lauren Anderson, Kristen Goodspeed.

• Jennifer Turnwall, Richwood

Jr. A: Sean Oakes, Maria Sauer

Int. A: Katie Larson

Winners: Maria Sauer, Katie Larson

• Sharon Wesbrook, Detroit Lakes

Pre-Pri: Ania Erickson, Grace Gunderson

Pri: Alex Erickson, Sylsvia Pesch

Jr. A: Nathan Cihak, Olivia Gunderson, Sophie Gunderson, Abby Larson, Alexa Mickelson, Katelyn Schaefer, Luisa Walz, Boston Webber

Jr. B: Anna Cihak, Emily Larson, Jaden Schaefer

Int. A: Tori Tinjum

Sr. A: Lexie Jenson

Winners: Anika Erickson, Grace Gunderson, Alex Erickson, Sylvia Pesch, Nathan Cihak, Olivia Gunderson, Alexa Michelson, Katelyn Schaefer, Anna Cihak, Emily Larson, Lexie Jenson.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness