Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Area track teams have fun in the sun at Daggett Invite

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Detroit Lakes, 56501

Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

It was a rare beautiful day as 13 different track and field teams enjoyed the sunshine and warmth during Frazee's Daggett Invite Thursday.

Advertisement
Advertisement

The Frazee boys finished a respectable third with a score of 56, while the girls finished fourth with 39 points.

The Frazee boys had one victor, as Tyler Ziegler won the 200-meter dash with a time of 24.90. Bruce Lemon ran for a third place in the 800 run with a time of 2:07.28, while Cody Nordquist was second in the 110 hurdles at 17.14.

Nordquist also captured a third place finish in the 300 hurdles at 44.68 and the pole vault with a height of 10-06.

The Frazee girls were led by runner-up Samantha Barker's long jump distance of 14-04.5 and Holly McCamant was fourth in the 3,200 run with a time of 13:58.52.

The Frazee track teams will be back in action in the Heart O'Lakes Conference meet in Perham Tuesday, starting at 4 p.m.

Hornet results

Frazee Daggett Invite Thursday, May 10.

Girls' team results: Dilworth-Glyndon-Felton 154.5, Ottertail Central 127, Perham 59, Frazee 39, Barnesville 39, New York Mills 38, Wadena-Deer Creek 26, Detroit Lakes 23, Hawley/Ulen-Hitterdal 21, Bertha-Hewitt/Verndale 16, United North Central 10, Hillcrest 1.5.

Frazee girls' results -- 100 dash: 14. Ilse Rue 14.74; 15. Shelby Rodeman 14.85...200 dash: 10. Alyssa Gabrielson 31.27; 16. Krissy Marlen 32.16; 17. Alexandria Bigger 32.20...400 dash: 6. Taylor Wutzke 1:09.24; 8. Cassidy Ziegler 1:10.55...800 run: 6. Jessica Reishus 2:45.53...1600 run: 10. Holly McCamant 6:50.61...3200 run: 4. McCamant 13:58.52...100 hurdles: 7. Marley 18.93; 14. Brianna Blauert 20.18; 18. Ashley Laine 21.63...300 hurdles: 5. Ashley Laine 53.74; 10. Katie Halverson 57.34...4x100: 5. Fraz 56.20...4x200: 6. Fraz 2:01.14...4x400: 4. Fraz 4:44.38...4x800: 5. Fraz 11:59.93...Shot put: 3. Katie Halverson 32-08; 18. Blauert 26-11; 28. Kayla Quittschrieber 21-05.5...Discus: 6. Katie Halverson 98-03; 17. Blauert 81-0; 21. Samantha Byer 75-07...Pole vault: 5. Byer 6-06...Long jump: 2. Samantha Barker 14-04.5; 4. Rue 14-03.5; 22. Marlen 12-05...Triple jump: 7. McKinzie Tangen 30-03; 13. Josi Tappe 28-0; 16. Reishus 25-09.5...High jump: 6. Gabrielson 4-03; t-7. Tappe and Bigger 4-03.

Boys' team results: Ottertail Central 191, D-G-F 135, Frazee 56, Detroit Lakes 43, Barnesville 38, United North Central 26, Perham 25, Hawley/U-H 22, Wadena-Deer Creek 20, Bertha-Hewitt/Verndale 2.

Frazee boys' results -- 100 dash: 7. Malik Gil 12.26; 9. Will Halverson 12.35; 12. Grant Jepson 12.47...200 dash: 1. Tyler Ziegler 24.90; 11. Gil 26.49...400 dash: 10. Harley Ellingson-Wirth 59.22...800 run: 3. Bruce Lemon 2:07.28; 13. Dakota Zick 2:19.47; 15. Brady Bellefeuille 2:22.38...1600 run: 19. Jason Laine 5:59.85...3200 run: 7. Tristan Watchorn 11:22.64...110 hurdles: 2. Cody Nordquist 17.14...300 hurdles: 3. Nordquist 44.68...4x100: 4. Fraz (Tyler Ziegler, Cody Nordquist, Will Halverson, Grant Jepson) 48.62...4x200: 5. Fraz (Dillon Knutson, Will Halverson, Grant Jepson, Logan Gaetz) 1:45.63...4x400: 4. Fraz (Dakota Zick, Brady Bellefeuille, Harley Ellingson, Bruce Lemon) 3:51.28...4x800: 5. Fraz (Dakota Zick, Casey Johnson, Bruce Lemon, Tristan Watchorn) 9:13.86...Shot put: 4. Roger Thorp 43-08; 7. Garrett Malstrom 39-10; 18. Martin Thorp 33-06...Discus: 4. Brett Gildersleeve 125-09; 13. Tyler Ziegler 105-01; 25. Sundance White 85-03...Pole vault: 3. Nordquist 10-06; 7. Ziegler 9-06; 12. Grant Jepson 8-06...Long jump: 4. Will Halverson 18-09; 13. Gil 16-05; 21. Casey Johnson 14-04...Triple jump: 9. Johnson 31-10; 11. Watchorn 30-09...High jump: 6. Laine 5-03; t-10. Watchorn and Johnson 5-0.

Advertisement
Advertisement
Advertisement