Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Jarett Nosal leaps the final hurdle during the boy’s 110-meter high hurdles Saturday. BRIAN BASHAM/TRIBUNE

Boys finish 6th in 1st trip to state since the 1987 season

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Detroit Lakes, 56501
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

The goal of ending the Class 2A State True Team on the podium was realized, as the Detroit Lakes boys’ track and field team finished sixth Saturday in Stillwater.

Advertisement
Advertisement

The Lakers notched a score of 306.5, as Totino-Grace won top honors with a mark of 424.

“We relied on our depth again,” said DL head coach Steve Zamzo. “We had to pull up some alternates for our relays and they filled in very well.”

Out of the nine teams competing in the state meet, only Detroit Lakes and Sartell had both the boys’ and girls’ teams there.

It made for a busy day, but the Lakers held their own, even winning the 4x400 with a time of 3:30.57.

“Our 4x400 team’s time is also now one of the best for the upcoming Section 8-2A meet, as well,” Zamzo said.

The Lakers had five top four finishes in the open events, with Sam Champa taking fourth in the triple jump with a 40-02 and Josh Weber fourth in the discus at 138-07.

Ross Kalberer was fifth in the high jump with a 5-10 and Montana Johnson took fourth in the 400 dash with a time of 52.62.

“Montana had a great meet and he looked like he belonged there,” Zamzo said. “Sam Champa also had personal best marks in the long and triple jump events.”

Next up for the Lakers will be the Section 8-2A preliminaries, which will be held at DLHS’ Mollberg Field, Wednesday, May 29, starting at 3 p.m. 

Laker results - The Class 2A State True Team in Stillwater, Saturday, May 18

Team results: Totino-Grace 424, Sartell 371, St. Croix Lutheran 369.5, Faribault 345, Hutchinson 336, Detroit Lakes 306.5, Byron 299, Delano 286, Grand Rapids 194

DL boys event results – 4x800: 3. DL A 8:33.30…110 hurdles: 10. Austin Clem 17.26; 13. Jarett Nosal 17.84…100 dash: 7. Montana Johnson 11.94; 13. Jonathan Hallisey 12.28…4x200: 8. DL A 1:35.78…1,600 run: 10. Zach Foltz 4:43.18; 11. Michael Okeson 4:43.70…4x100: 9. DL A 46.74…400 dash: 4. Johnson 52.62; 6. Jacob Fritz 52.88…300 hurdles: 8. A. Clem 43.95; 17. Brady Labine 46.85…800 run: 6. Okeson 2:05.23; 11. Tom Sorum 2:07.84…200 dash: 10. Johnson 23.82; 11. Hallisey 23.99..3,200 run: 10. Foltz 10:25.79; 15. Anthony Meyer 11:06.54…4x400: 1. DL A 3:30.57…Long jump: 7. Hallisey 20-02.25; 11. Sam Champa 19-09.5…Triple jump: 4. Champa 40-02; 16. John Wiebolt 35-11.25…High jump: 5. Ross Kalberer 5-10; 11. Isaac Clem 5-08…Pole vault: 11. Parker Jackson 10-06; 17. Brady Labine 9-06…Shot put: 7. Josh Weber 44-02.75; 15. Kirby Siewert 40-04…Discus: 4. Weber 138-07; 12. Andrew Brown 116-04

Advertisement
Advertisement
Advertisement