Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

D-G-F sweeps True Team titles

Email News Alerts

The Dilworth-Glyndon-Felton boys’ and girls’ track and field teams swept through the Section 6-1A True Team meet by winning both titles on their home course.

Advertisement
Advertisement

The Frazee boys’ team finished fifth overall with 699.5 points, while the girls were sixth with a score of 677.

The Lady Hornets had one win as Ellie Morgan won the 1,600-meter run with a time of 5:48.00, while the 4x800 squad won with a mark of 10:42.82.

Grant Jepson was runner-up in the 300 hurdles with a time of 44.22 for the highest finish for the Frazee boys’ team. 

Section 6-1A True Team meet at Dilworth-Glyndon-Felton, Tuesday, May 6

Girls team results – D-G-F 943, Bertha-Hewitt/Verndale 795, Staples-Motley 719.5, Pelican Rapids 716.5, Ashby/B/E 701, Frazee 677, Barnesville 665.5, Breckenridge 650, West Central 578.5, Wadena-DC 574.5, United North Central 484.5, Nevis 388.5, Hawley/U-H 370.5, Wheaton/H/N 327, Walker-H-A 326.5, Mahnomen/Waubun 295, New York Mills 266, Park Christian 247.5.

Frazee girls results – 100 dash: 20. Hannah Brady 15.36; 25. Hailey Ellingson-Wirth 15.58…200 dash: 6. Cassidy Ziegler 28.69; 27. Ellingson-Wirth 31.84…400 dash: 14. Taylor Wutzke 1:08.68; 15. Shania Lehman 1:08.95…800 run: 20. Taylor Wilkowski 2:58.50; 22. Kiara Dekarske 3:03.58…1600 run: 1. Ellie Morgan 5:48.00; 9. Holly McCamant 6:10.86…3,200 run: 2. Megan Danielson 12:40.65; 13. Mollee Byer 14:22.54…100 hurdles: 6. Maddie Rue 18.18; 9. Ashley Laine 18.80…300 hurdles: 10. Rue 54.56; 19. Blauert 57.30…4x100: 6. Fraz A 56.43…4x200: 6. Fraz A 2:00.20…4x400: 8. Fraz A 4:43.53…4x800: 1. Fraz A 10:42.82…High jump: 9. Brady 4-06; 26. Ellingson-Wirth 3-10…Pole vault: 9. Brady 6-0…Long jump: 17. Laine 13-08; 21. M. Laine 13-05.25…Triple jump: 9. Rue 31-05; 18. Wutzke 28-06…Shot put: 16. Blauert 27-00.75; 28. Byer 21-05.5…Discus: 29. Blauert 62-03; 32. Katie Jorschumb 55-06

Boys team results – D-G-F 996, Hawley/U-H 778, Pelican Rapids 754, Staples-Motley 739.5, Frazee 699.5, Ashby/B/E 664.5, West Central 626, Walker-H-A 597.5, Mahnomen/Waubun 573, Bertha-Hewitt/Verndale 490, Wadena-D.C. 473.5, Breckenridge 428.5

Frazee boys results – 100 dash: 7. Will Halverson 12.29; 17. Riley Kitchenmaster 12.69…200 dash: 21. Kitchenmaster 26.22, 28. Hudson Hiemenz 27.46…400 dash: 13. Brady Bellefeuille 57.27; 28. Tanner Reetz 1:03.37…800 dash: 15. Colton Olson 2:21.23; 17. Nathaniel Gieselhart 2:22.38…1600 run: 5. Tristan Watchorn 5:01.94; 17. Zac Watchorn 5:32.29…3200 run: 16. Reetz 12:12.57; 17. Mike Miller 12:17.56…110 hurdles: 5. Logan Gaetz 18.14; 8. Grant Jepson 19.10…300 hurdles: 2. Jepson 43.76; 3. Gaetz 44.22…4x100: 6. Fraz A 47.99…4x200: 6. Fraz A 1:40.17…4x400: 8. Fraz A 3:55.90…4x800: 4. Fraz A 9:26.44…High jump: 16. T. Watchorn 5-02; 21. Bellefeuille 5-0…Pole vault: 11. Jesse Trusty 7-0…Long jump: 15. Gaetz 17-10.5; 20. Jepson 16-09…Triple jump: 7. Halverson 37-10.75; 22. T. Watchorn 31-09.75…Shot put: 5. Garrett Malstrom 39-10; 8. Roger Thorp 38-02…Discus: 22. Malstrom 92-0; 36. Charlton Wake 57-01

Advertisement
Brian Wierima
Detroit Lakes Newspapers Sports Editor for the last 15 years. St. Cloud State University graduate, who hails from Deer Creek, MN. 
Advertisement
Advertisement
randomness