Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Detroit Lakes tennis fourth in Mid-State meet

Email News Alerts
sports Detroit Lakes, 56501
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

The Detroit Lakes girls' tennis team finished fourth in the Mid-State Conference meet Saturday in Park Rapids.

The Lakers had a pair of third-place finishers in first singles player Joelle Langworthy and fourth singles Becca Ask to highlight the meet.

Advertisement
Advertisement

"It was a good test to kind of see where we stand going into the end of our season," said DL head coach Kris Omberg. "I think our team showed great improvement and handled the long day well and were mentally tough.

"The Mid-State tourney is always a long day that you can very easily lose focus, but I thought our girls kept their minds on their games and showed it on the court."

Justin Haukebo played to a fifth-place finish at No. 2 singles, while Katie Anderson was fifth, as well, at No. 3.

In doubles, Tess Hamre and Ashley Syvertson played with a seven seed, but finished sixth for a solid showing, while Brianna Seebold and India Fritz were fifth at second doubles.

In third doubles play, Whitney Benscoter and Laurenn Johnson were seventh.

DL lost 5-2 to Crookston Tuesday during a rainy match, where they played eighth game pro-sets.

Langworthy won 8-7 and took a 7-2 tiebreaker, while Anderson won 8-5.

The Lakers will host Perham Thursday for a 4:30 p.m. start.

Laker results

Mid-State Conference meet at Park Rapids, Saturday, Sept. 19.

Lakers take 4th as a team in conference meet.

DL individual results -- Singles: Joelle Langworthy -- (3rd seed and placed 3rd):

vs. Wadena 6-0 6-0  (W);

vs. Pequot Lakes 6-2 4-6 4-6 (L);

vs. Park Rapids 6-0 6-1  (W).

Justine Haukebo -- (4th seed placed 5th): vs. Wadena 7-6 (7-3) 4-6 4-6  (L); bye second round vs. CI 6-1 6-2 (W).

Katie Anderson -- (3rd seed and placed 5th): vs. Perham 4-6 1-6 (L); vs. Wadena 6-4 6-3  (W); vs. Park Rapids 6-2 6-3 (W).

Becca Ask -- (2nd seed and placed 3rd): vs. Wadena 6-1 6-1 (W); vs. Pequot Lakes 0-6 1-6 (L); vs. Park Rapids 6-4 6-2 (W).

Tess Hamre/Ashley Syvertson -- (7th seed and placed 6th):

vs. Pequot Lakes 1-6 2-6 (L); vs. CI 6-2 6-2 (W); vs. Wadena 1-6 0-6 (L).

Brianna Seebold/India Fritz --(5th seed and placed 5th):

vs. Pequot Lakes 1-6 1-6 (L); bye second round vs. Perham 6-2 7-6(7-2) (W).

Whitney Benscoter/Laurenn Johnson --  (7th seed and placed 7th): vs. Park Rapids 4-6 0-6 (L); vs. Perham 4-6 6-4 4-6 (L).

Advertisement
Advertisement
Advertisement