Weather Forecast


DL skiers just miss state berth

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Detroit Lakes,Minnesota 56501
Detroit Lakes Online
DL skiers just miss state berth
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

Only 36 seconds separated Detroit Lakes' freshman Austin Askelson and a date with the Class 1A state Nordic skiing meet.

Unfortunately, Askelson ended up being on the outside looking in, as was junior Zach Foltz, who was just 42 seconds from making the state cut.


The two Lakers' finishes were not surprising yet they were two performances that are encouraging to DL's future.

"I knew if both of them could have two very good races, they'd have a shot," said DL head coach Dan Josephson. "But they finished about where I thought they would."

Senior Ian Fritz also had a solid performance at the section meet, which was held at Camp Ripley Tuesday.

Fritz finished 24th, to Askelson's and Foltz's 15th and 16th place finishes, respectively.

"Ian was our main leader this year and he helped motivate the kids, he basically ran the show," Josephson said. "It was fun not knowing which of these three would finish ahead of each other in each meet."

Junior Anthony Meyer finished 41st and was followed by seniors Austin Clem and Montana Johnson in the 49th and 50th spots, respectively.

Two seniors led the Laker girls in, with Miranda Olson in 22nd and Jill Feuillerat in 45th.

Other Laker finishers were Sarah Schumacher in 47th and Addie Kay Johnson in 56th.

"Miranda was our steady skier all season and she was always right there on the fringe," Josephson said. "She had a good day."

Little Falls won the girls' team competition, while St. Cloud Tech took the boys' title.

Little Falls' Maria Hauer won the girls' individual title with a pursuit time of 38:09, while St. Cloud Tech's Cory Rouw was first in the boys' competition at 32:44.

Laker results

Section 8 meet at Camp Ripley, Little Falls, Tuesday, Feb. 5.

Girls team results (*state qualifier) -- *Little Falls 387, Brainerd 359, Mora 357, St. Cloud Cathedral 350, Bemidji 338, Alexandria 257, Trek North 255, Detroit Lakes 234, St. Cloud Tech 218, St. Cloud Apollo 216, Otter Tail Nordic 192.

DL results (pursuit-classic-skate) -- 22. Miranda Olson 43.25-23:54-19:31; 45. Jill Feuillerat 47:44-25:41-22:03; 47. Sarah Schumacher 47:57-26:22-21:35; 56. Addie Kay Johnson 52:59-27:41-25:18.

Boys team scores (*state qualifier) -- *St. Cloud Tech 385, Brainerd 361, Mora 357, Bemidji 337, Little Falls 337, Detroit Lakes 308, Alexandria 290, St. Cloud Apollo 201, Otter Tail Nordic 174, St. Cloud Cathedral 170, St. John's Prep 90, TrekNorth 71.

DL results -- 15. Austin Askelson 35:45-19:25-16:20; 16. Zach Foltz 35:51-19:35-16:16; 24. Ian Fritz 36:44-19:44-17:00; 41. Anthony Meyer 39:31-21:16-18:15; 49. Austin Clem 40:52-21:54-18:58; 50. Montana Johnson 41:41-22:07-19:34.

Brian Wierima
Detroit Lakes Newspapers Sports Editor for the last 15 years. St. Cloud State University graduate, who hails from Deer Creek, MN.