Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Frazee track and field brave the elements in HOL meet

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Detroit Lakes, 56501

Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

The Dilworth-Glyndon-Felton girls’ and Perham boys’ track and field teams won Heart O’Lakes Conference crowns Tuesday in Frazee.

Advertisement
Advertisement

The meet featured an assortment of miserable weather, but the meet still produced good results.

The Frazee girls’ team finished sixth overall with 61 points, while the boys were sixth, as well, with a score of 46.

Frazee’s Cassidy Ziegler had a solid runner-up finish in the 200-meter dash with her 27.65 time, while the 4x800 girls’ team won with a 10:26.46.

Hannah Brady also was second in the high jump with a height of 4-08.

Will Halverson garnered a runner-up position in the long jump with an 18-5.25, while Grant Jepson was second in the 110 hurdles with an 18.29.

Heart O’Lakes Conference meet in Frazee, Tuesday, May 13

Girls team results – Dilworth-Glyndon-Felton 130, Perham 119, Thief River Falls 71, Breckenridge 70, Pelican Rapids 67, Frazee 61, Barnesville 45, Hawley/Ulen-Hitterdal 11

Frazee girls results – 100-meter dash: 13. Hannah Brady 14.88; 14. Hailey Ellingson-Wirth 14.95; 21. Katie Jorschumb 18.57…200 dash: 2. Cassidy Ziegler 27.65; 8. Taylor Wutzke 29.06; 13. Ellingson-Wirth 30.74…400 dash: 11. Abigail Holzhaver 1:15.56; 13. Taylor Wilkowski 1:16.58…800 run: 7. Holly McCamant 2:44.22; 9. Shania Lehman 2:51.23; 17. Kiara Dekarske 3:07.86…1600 run: 2. Eillie Morgan 5:44.38; 12. Wilkowski 6:33.98…3,200 run: 1. Megan Danielson 12:14.54…100 hurdles: 3. Maddie Rue 17.55; 9. Blauert 19.57…300 hurdles: 4. Rue 54.23; 9. Blauert 57.57…4x200: 5. Fraz 2:02.60…4x400: 5. Fraz 4:43.78…4x800: 1. Fraz 10:26.46…High jump: 2. Brady 4-08; 8. Holzhaver 4-02; 13. Kaitlan Morgan 4-0…Long jump: 7. Lehaman 13-03; 13. Morgan Laine 11-11; 16. Dekarske 10-07…Triple jump: 6. Rue 29-0; 10. Wutzke 27-09.5…Shot put: 6. Blauert 29-09.75; 15. Jorschumb 21-01.5; 17. Mollee Byer 21-00.5…Discus: 6. Ziegler 75-11; 12. Byer 66-0; 21. Jorschumb 45-04

Boys team results: Perham 193.333, D-G-F 110.5, Pelican Rapids 89, Hawley/U-H 53.5, Thief River Falls 48, Frazee 46, Breckenridge 15.33, Barnesville 1.3

Frazee boys results – 100 dash: 6. Will Halverson 11.99; 15. Riley Kitchenmaster 12.67; 22. Garrett Malstrom 13.52…200 dash: 12. Kitchenmaster 25.56; 20. Matt Hanebuth 30.43; 21. Charlton Wake 30.50…400 dash: 9. Brady Bellefeuille 58.06…800 run: 9. Nathaniel Gieselhart 2:22.05; 10. Zac Watchorn 2:23.24…1,600 run: 8. Tristan Watchorn 5:20.14; 16. Colton Olson 5:53.55…3,200 run: 9. Tanner Reetz 12:07.33…110 hurdles: 3. Logan Gaetz 17.07; 8. Grant Jepson 18.29…300 hurdles: 2. Jepson 43.34; 4. Gaetz 44.06…4x100: 4. Fraz 47.71…4x200: 5. Fraz 1:46.22…4x400: 5. Fraz 3:52.45…4x800: 4. Fraz 9:22.23…High jump: 12. T. Watchorn 5-0…Long jump: 2. Halverson 18-05.25; 12. Trusty 15-08; 18. Jepson 13-08…Triple jump: 5. Halverson 36-10; 16. T. Watchorn 31-01.5…Shot put: 4. Roger Thorp 40-03.5; 7. Garrett Malstrom 38-06; 14. Cole Zick 25-09.5; 16. Wake 24-08…Discus: 12. Malstrom 82-09; 13. Thorp 79-06; 17. Wake 54-10

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness