Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Frazee Track: Hornets strong in Perham Invitational

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Detroit Lakes, 56501
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

The Frazee boys' track and field team finished second and the girls fifth in the Perham Invite Friday.

The Hornet boys were led by Cody Nordquist's first place finish in the 100-meter hurdles and second in the 300 hurdles at 43.31.

Advertisement
Advertisement

The 4x200 team of Nordquist, Jesse Trusty, Will Halberson and Tyler Ziegler took first with a time of 1:42.80, while Ziegler won silver in the 200 dash at 24.85.

McKinzie Tangen and Katie Halverson finished second for the Lady Hornets in the triple jump and shot put, respectively.

Ellie Bachmann scored a silver in the 800 run with a time of 2:37.59.

The Frazee teams will be in Pelican Rapids for a Thursday meet, starting at 4 p.m.

Hornet results

Frazee at Perham Invite, Friday, April 13.

Boys' team results: Perham 114, Frazee 108, Pelican Rapids 71, Park Rapids 70, West Central 66, Barnesville 33, Rothsay 24, Ada-Borup 20, New York Mills 2.

Frazee event results (top 6 finishers) -- 100 dash: 3. Grant Jepson 12.50...200 dash: 2. Tyler Ziegler 24.85; 4. Jepson 25.53; 5. Jesse Trusty 25.61...800 run: 3. Bruce Lemon 2:11.17...110 hurdles: 1. Cody Nordquist 16.52...300 hurdles: 2. Nordquist 43.31...4x100: 2. Fraz A (Will Halverson, Jesse Trusty, Dillon Knutson, Grant Jepson) 50.25...4x200: 1. Fraz A (Cody Nordquist, Jesse Trusty, Will Halverson, Tyler Ziegler) 1:42.80...4x800: 4. Fraz A (Dakota Zick, Tristan Watchorn, Brady Bellefeuille) 9:36.00...High jump: 3. Jason Laine 5-02; 4. Tristan Watchorn 5-0...Long jump: 4. Will Halverson 17-0...Shot put: 3. Brett Gildersleeve 38-09; 4. Garrett Malstrom 38-06; 5. Roger Thorp 38-03...Discus: 3. Gildersleeve 106-08.

Girls team results: Park Rapids 177, Pelican Rapids 105, Perham 77, Barnesville 52, Frazee 47, West Central 31, New York Mills 30.

Frazee girls results (top 6 finishers) -- 200 dash: 6. Cassidy Ziegler 30.30...400 dash: 5. Shelby Rodeman 1:14.00...800 run: 2. Ellie Bachmann 2:37.59...100 hurdles: 4. McKinzie Tangen 18.24; 6. Ashley Laine 18.65...4x100: 5. Fraz A (Tangen, Krissy Marlen, Ilse Rue, Sam Barker) 57.81...4x200: 4. Fraz A A (Tangen, Krissy Marlen, Ilse Rue, Sam Barker) 2:04.38...4x400: 6. Fraz A (Jess Reishus, Morgan Laine, Hailey Ellingson-Wirth, Cassidy Ziegler) 4:54.85...High jump: 6. Josi Tappe 4-03...Long jump: 4. Samantha Barker 13-03...Triple jump: 2. Tangen 29-04...Shot put: 2. Katie Halverson 29-0.

Advertisement
Advertisement
Advertisement