Sections

Weather Forecast

Close

Frazee tracksters open in Bemidji

The season kicked off for each of the Frazee boys' and girls' track and field teams with an indoor meet in Bemidji Tuesday.

The Hornet boys were 10th out of 21 teams with a score of 24 points, while the girls were 13th out of 21 teams at 13.5.

Senior Forrest Jackson pulled out the victory in the long jump with a distance of 21-00.5, also taking second place in the 60-meter dash with a time of 7.35, behind Thief River Falls C.J. Jackson, who had a 7.18.

McKinzie Tangen was second in the 60 hurdles with a time of 10.77, while teammate Krissy Marlen was eighth at 11.37.

Bagley/Fosston won the girls' team title with an 88.5, while Dilworth-Glyndon-Felton won the boys' title with an 89.

Hornet results

Frazee at Bemidji Indoor Invite, Tuesday, March 29.

Girls team results (top 5 of 21) -- Bagley/Fosston 88.5, Park Rapids 79.50, International Falls 58, Crookston 54.25, Walker/H-A 38; 13. Frazee 13.5.

Hornet results -- 4x800: 10. Fraz A 12:25.89...60 hurdles: 2. McKinzie Tangen 10.77; 8. Krissy Marlen 11.37; 30. Samantha Byer 13.27...60 dash: 22. Reily Reitmeier 9.08; 27. Ilse Rue 9.18; 37. Josi Tappe 9.45; 53. Ruth Goranson 9.72; 66. Katie Halvorson 9.80...400 dash: 17. Reitmeier 1:11.88; 33. Tappe 1:19.79...1,600 run: 20. Holly McCamant 7:17.15...4x200: 8. Fraz A 2:03.49...800 run: 6. Ellie Bachman 2:41.40; 20. Jessica Reishus 3:07.07; 22. Suzanne Vetter 3:11.82...200 dash: 17. Reitmeier 30.45; 34. Ashley Laine 32.16; 50. Halvorson 33.05; 56. Tappe 33.79...High jump: 8. Marlen 4-04; 23. Byer 3-10...Long jump: 17. Samantha Barker 12-07.5.

Boys' team results (top 5 of 21) -- Dilworth-G-F 89, Thief River Falls 68, Roseau 52, East Grand Forks 43, Browerville/Eagle Valley 35; 10. Frazee 24.

Hornet boys results -- 4x800: 13. Fraz A 9:54.00...60 hurdles: 5. Cody Nordquist 9.92...60 dash: 2. Forrest Jackson 7.35...400 dash: 17. Bruce Lemon 59.61; 36. Nordquist 1:02.85...1,600 run: 21. Tanner Ellenberg 5:40.92; 27. MyKenzey Watchorn 5:57.92; 33. Jason Laine 6:07.47...800 run: 7. Lemon 2:20.55; 14. Dakota Zick 2:24.38; 31. Tristan Watchorn 2:32.57...200 dash: 17. Tyler Ziegler 26.12; 18. Daniel Janu 26.21; 23. Nordquist 26.55...High jump: 14. Janu 5-02...Long jump: 1. Jackson 21-00.5; 20. Nordquist 16-07.5...Shot put: 23. Brett Gildersleeve 35-09; 42. Roger Thorp 32-04; 48. Garrett Mahlstrom 31-0; 54. Tyler Ziegler 29-07.

Brian Wierima
Detroit Lakes Newspapers Sports Editor for the last 15 years. St. Cloud State University graduate, who hails from Deer Creek, MN. 
Advertisement