Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Frazee Wrestling: Hornets run rampant through Section 8-1A

Email News Alerts

Ever since the year 2000, the Section 8-1A wrestling championship has resided in Frazee 11 out of the last 13 years, with 2012 being one of those rare occasions it didn't after Badger/Greenbush-Middle River captured it in a mild upset over the Hornets.

Advertisement
Advertisement

But the absence of a section team championship was short-lived for Frazee, as they crushed all its Section 8-1A opponents en route to a convincing state berth and an eventual No. 2 seed in the Class 1A state meet, which is Thursday, Feb. 28, inside the Xcel Energy Center in St. Paul.

The Hornets outscored their three section opponents by a whopping 184-16, while losing only five matches the entire tournament, which was held Saturday in Ralph Engelstad Arena in Thief River Falls.

The Hornets literally blanked Walker/Hackensack-Akeley 78-0 in the opening round, and then plowed through Blackduck/Cass Lake-Bena 59-7.

In the championship bout against United North Central, the Hornets churned out 11 wins and no bonus points in a convincing 47-9 win over the Cougars, who registered three wins by decision.

The Hornets earned the No. 2 seed in the Class 1A state meet and will open against Pierz at 11 a.m. Thursday, Feb. 28.

Frazee is in the upper bracket and if victorious, will face the winner of No. 3 Atwater-Cosmos-Grove City and Sibley East at 1 p.m.

The bottom bracket has No. 1 Jackson County Central against Barnesville and No. 4 Kerkhoven-Murdock-Sunburg against No. 5 Chatfield.

The finals will be held that same day at 7 p.m.

The Hornets are also looking to send a large contingent of individuals to state, as well, with the section meet Friday and Saturday at Dilworth-Glyndon-Felton.

Frazee has a total of eight wrestlers ranked in the top 10 of their respective weight divisions.

They include eighth grader Tanner Reetz (sixth, 106 pounds); sophomore Byron Byer (10th, 113); sophomore Austin Skillings (10th, 126); senior Bruce Lemon (fourth, 138); senior Tyler Ziegler (eighth, 170); junior Kody Van Den Eykel (ninth, 182); senior Tony Reurink (fifth, 220) and sophomore heavyweight Garrett Malstrom (sixth).

Hornet results

Section 8-1A team tournament in Thief River Falls, Saturday, Feb. 16.

Frazee 78, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 0

106 Tanner Reetz (FRZ) fall over Dillion McGree (WHAN) 2:18

112 Byron Byer (FRZ) technical fall over Dystin McGee (WHAN) 19-2

120 Grant Jepson (FRZ) fall over Tristen Hopen (WHAN) :3Frazee 47, United North Central 9

126 Sustin Skillings (FRZ) fall over Kevin White (WHAN) :44

132 Hunter Sorenson (FRZ) fall over Jordan Spents (WHAN) 1:18

138 Bruce Lemon (FRZ) fall over Jermey Miller (WHAN) 1:55

145 Erik Moltzan (FRZ) fall over Spenser Kaufman (WHAN) :56

152 Evan Wednt (FRZ) major decision over Truman Crandall (WHAN) 9-0

160 Roderick McKay (FRZ) fall over Dakota Zimmer (WHAN) :09

170 Tyler Ziegler (FRZ) fall over Spencer Stack (WHAN) :32

182 Kody CanDenEykel (FRZ) fall over Landon Goodwin (WHAN) 5:55

195 Ryan Brandt (FRZ) forfeit

220 Anthony Reurink (FRZ0 fall over Nick Fisher (WHAN) 1:37

Hwt Garrett Malstrom (FRZ) decision over Skyler Huckbody (WHAN) 3-0.

Semifinals

Frazee 59, Blackduck/Cass Lake-Bena 7

106 Tanner Reetz (FRZ) decision over Andrew Nissen (BCLB) 6-2

113 Byron Byer (FRZ) technical fall over Miochael Juelson (BCLB) 17-0

120 Grant Jepson (FRZ) decision over Kyle Michalek (BCLB) 4-0

126 Austin Skillings (FRZ) fall over Mason Preston (BCLB) 1:05

132 Jordan Ketter (FRZ) fall over Jason Yates (BCLB) 1:07

138 Tyler Wacker (FRZ) fall over Mason Frenzel (BCLB) 2:24

145 Erik Moltzan (FRZ) fall over Matthew Patch (BCLB) :52

152 Evan Wendt (FRZ) decision over Copper Jedlicka (BCLB) 8-4

160 Nathan Starry (FRZ) decision over Trevor Smith (BCLB) 8-4

170 Tyler Ziegler (FRZ)fall over Nathan Jablonki (BCLB) 2:46

182 Brady Fross (BCLB) decision over Kody VanDenEykel (FRZ)) 5-1

195 Tanner Templin (BCLB) major decision over Brett Gildersleeve (FRZ) 16-7

220 Anthony Reurink (FRZ) fall over Paul Eckstrom (BCLB) 1:32

HWT Garrett Mastrom (FRZ) fall over Jay Cheney (BCLB) 1:08..

Championship

Frazee 47, United North Central 9

106 Tanner Reetz (FRZ) fall Toby Hintzman (UNC) 3:09

113 Byron Byer (FRZ) dec Austin Bacon (UNC) 8-1

120 Grant Jepson (FRZ) maj dec Tommy Tellers (UNC) 10-2

126 Jacob Malone (UNC) dec Austin Skillings (FRZ) 5-3

132 Hunter Sorenson (FRZ) fall Logam Walz (UNC) 2:38

138 Bruce Lemon (FRZ) dec Max Pajari (UNC) 6-3

145 Erik Moltzan (FRZ) maj dec Sam Tellers (UNC) 17-4

152 Evan Wendt (FRZ) dec Mike Johnson (UNC) 7-3

160 Dylan Huttunen (UNC) dec Roderick McKay (FRZ) 12-5

170 Tyler Ziegler (FRZ) fall Tyler Eckman (UNC) :32

182 Kody VanDenEykel (FRZ) dec Tristan Pamler (UNC) 3-2

195 Brett Gildersleeve (FRZ) dec Tanner Bacon (UNC) 11-6

220 Taylor Carlson (UNC) dec Anthony Reurink (FRZ) 6-4

Hwt Garrett Mastrom (FRZ) fall Josh Nevela (UNC) 1:59

3

Advertisement
Brian Wierima
Detroit Lakes Newspapers Sports Editor for the last 15 years. St. Cloud State University graduate, who hails from Deer Creek, MN. 
Advertisement
Advertisement
randomness