Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Frazee wrestling rolls to state berth

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Detroit Lakes, 56501
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

Winning by a combined 164-40, the No. 1 ranked Frazee wrestling team breezed through the Section 8-1A team tournament to qualify for their fifth consecutive state meet.

Advertisement
Advertisement

The Hornets simply overpowered their three section opponents, topping Crookston 39-19 in the title round, while lambasting Dilworth-Glyndon-Felton 57-9 in the semifinals and United North Central 68-12 in the opening dual.

Just how dominating were the Hornets?

Out of the possible 42 matches in their three duals, Frazee lost just 10 matches -- total.

It's just another step in Frazee's ultimate goal of winning their fourth state championship during a season where the Hornets have almost been untouchable on the mat.

Frazee ended the season ranked No. 1 in Class 1A in the Guillotine's standings, while having a combined five ranked in the top 10 of their respected weights.

Those Hornets who are ranked in the state in their weight divisions include junior Trevor Stilke (fifth, 103 pounds), junior Tanner Ellenberg (seventh, 119), sophomore Rij Koehnen (fifth, 135), junior Casey Nunn (ninth, 145) and junior Cody Lafraniere-Sorenson (fourth, 189).

The Section 8-1A individual meet is Friday and Saturday.

The Hornets (15-0) netted the No. 2 seed in the Class 1A state meet and will face Mille Lacs (20-7) in the opening round Thursday, March 4, inside the Xcel Energy Center starting at 9:30 a.m.

The winner will face the victor between No. 3 Zumbrota-Mazeppa (27-6) and Paynesville (17-8) Friday, March 5, at noon.

The No. 1 seed is Minneota (17-5) and No. 4 is Jackson County Central (16-4).

The Class 1A championship match is Saturday, March 6, at 6:30 p.m.

Hornet results

Section 8-1A team tournament in Thief River Falls, Saturday, Feb. 20.

Semifinals

Frazee 57, Dilworth-Glyndon-Felton 9

103 Trevor Stilke (FR) Fall Tanner McDowell (DGF) :31

112 Jordan Ketter (FR) Dec. Chad Johnson (DGF) 3-0

119 Tanner Ellenberg (FR) Dec. Arthur Zavala (DGF) 5-0

125 Bruce Lemon (DGF) Fall Jayden Harm (DGF) :59

130 Myrel Schermerhorn (FR) Tech. Fall Cole Sogge (DGF)

135 Rij Koehnen (FR) Fall Jesse Garcia (DGF) 1:23

140 Cody Piper (FR) Dec. Zack Askelson (DGF) 2-1

145 Casey Nunn (FR) Maj. Dec. Ryan Hmernik (DGF) 11-1

152 Jake Schermerhorn (FR) Fall Scott Kern (DGF) 4:58

160 Shawn Johnson (DGF) Fall Jake Galbrecht (FR) 3:24

171 Rick Brandt (FR) Dec. Hunter Rosenfeldt (DGF) 5-2

189 Cody Lafraniere/Sorenson (FR) Fall Jake Hanson (DGF) :58

215 Mike Moltzan (FR) Fall Alex Devary (DGF) 4:39

285 Mason Remund (DGF) Dec. Devon Drewes (FR) 5-3.

Championship

Frazee 39, Crookston 19

103 Trevor Stilke (FR) Fall Cody Weiland (CRX) 3:21

112 Nathan Merten (CRX) Dec. Jordan Ketter (FR) 5-0

119 Tanner Ellenberg (FR) Maj. Dec. Wyatt Hanson (CRX) 11-2

125 Bruce Lemon (FR) Dec. Ben Genereux (CRX) 5-1

130 Javier Portillo (CRX) Dec. Myrel Schermerhorn (FR) 12-5

135 Mariano Portillo (CRX) Maj. Dec. Wade Hukriede (FR) 16-5

140 Rij Koehnen (FR) Fall Blake Bergeron (CRX) :28

145 Casey Nunn (FR) Dec. Anthony Caputo (CRX) 6-2

152 Jake Schermerhorn (FR) Fall Blake Erickson (CRX) 1:29

160 Brandon VanWatermulen (FR) Maj. Dec. Cody Osland (CRX) 13-2

171 Rick Brandt (FR) Maj. Dec. Josh Edlund (CRX) 15-5

189 Nate Sandberg (FR) Dec. Justin Altepeter (CRX) 9-2

215 Brody Davidson (CRX) Dec. Mike Moltzan (FR) 7-4

285 Nick Merten (CRX) Fall Devon Drewes (FR) 2:26.

Advertisement
Advertisement
Advertisement