Sections

Weather Forecast

Close

Good contingent of Hornets makes Section 6-1A meet

The Frazee boys’ track and field team will be competing in 11 Section 6-1A events, which will take place Thursday at Minnesota State University Moorhead.

The Lady Hornets will take part in six events in the Section meet.

The Sub-Section meet was held last Thursday in Perham.

The Hornets will have their 4x400 relay team competing for a state berth, as well, with the foursome of Will Halverson, Grant Jepson, Bruce Lemon and Tyler Ziegler earning a wildcard spot.

Gabriele Grassi won the 110-meter hurdles with a time of 15.06, while Cody Nordquist was second with a mark of 16.54.

Cody Nordquist also took second in the pole vault with a height of 12-02, while Grassi was third in the triple jump.

Tyler Ziegler qualified in each the 100 and 200 dash events, as well.

The Lady Hornets had three fourth and fifth places each.

Hornet results - Sub-Section 6-1A meet in Perham, Thursday, May 16

Frazee boys event results (*Section qualifiers) – 100-meter dash: *4. Tyler Ziegler 11.63; 8. Will Halverson 11.87; 14. Riley Kitchenmaster 12.62…200 dash: *3. Ziegler 23.67; 16. Matt Barker 27.37…400 dash: 11. Brady Bellefeuille 59.96…800 run: *4. Bruce Lemon 2:07.98…1,600 run: 6. Tristan Watchorn 5:02.08; 11. Colton Olson 5:54.88…110 hurdles: *1. Gabriele Grassi 15.06; *2. Cody Nordquist 16.54; 9. Logan Gaetz 18.82…300 hurdles: *4. Grant Jepson 43.52…4x200: 4. Fraz (Will Halverson, Jepson, Lemon, Logan Gaetz) 1:41.65…4x400: *3. Fraz (C. Nordquist, Lemon, Ziegler, Grassi) 3:36.83…Shot put: *4. Roger Thorp 42-0; 12. Martin Thorp 33-01…Discus: 14. Matt Barker 79-03…Pole vault: *2. C. Nordquist 12-02…Long jump: 8. Halverson 16-10; 23. C. Olson 12-04.25; 24. Matthew Hanabuth 12-00.5…Triple jump: *3. Grassi 38-08.5; *5. Halverson 35-0; 11. Watchorn 31-08.75…High jump: 6. Watchorn 5-02.

Frazee girls event results (*Section qualifier) – 100 dash: 10. Cassidy Ziegler 14.02; 15. Hannah Brady 14.40; 18. Shelby Rodeman 14.79…200 dash: *5. Taylor Wutzke 28.90; 6. C. Ziegler 28.96; 15. Alexandria Bigger 30.90…400 dash: 11. Hailey Ellingson-Wirth 1:11.06; 14. Morgan Laine 1:12.24; 17. Audreana 1:17.97…800 run: 10. Mollee Byer 2:57.00…1,600 run: 10. Holly McCamant 6:22.00…3,200 run: 8. McCamant 14:09.40…100 hurdles: *4. Ashley Laine 17.33; 8. Maddie Rue 18.69; 11. Brianna Blauert 19.20…300 hurdles: *5. Rue 50.72; 10. Blauert 56.40; 18. Kiara Dekarske 1:01.61…4x100: 6. Fraz 56.75…4x200: 6. Fraz 2:00.06…4x400: 6. Fraz 4:49.09…4x800: 6. Fraz 11:58.98…Shot put: 10. Blauert 26-09; 21. Kendra Cossette 15-02…Discus: 12. Samantha Byer 73-05; 13. C. Ziegler 71-11.5; 16. Byer 67-03…Pole vault: *4. Byer 7-0…Long jump: 8. Laine 14-00.5; 10. Barker 13-0620; 20. Shania Lehman 11-01…Triple jump: *5. Barker 29-09.5; 10. Wutzke 27-03; 16. Byer 25-01.5..High jump: *4. Hannah Brady 4-08; t-7. Byer 4-06.

Advertisement
randomness