Sections

Weather Forecast

Close

Haglund wins 400 run for Lake Park-Audubon track

The Lake Park-Audubon boys' and girls' track teams put in some solid work as they prepared for the Sub-Section meet next week by competing in the Barnesville Invite on Thursday, May 17.

The Lady Raiders had several top five finishes, led by Breann Hogie's second in the 800-meter run with a time of 2:33.88.

Rachel Carlson gathered a pair of third-place finishes in both the 100 and 200 dash events.

Rebecca Schermer also tied for silver in the high jump at 4-08, while the 4x800 foursome of Jennifer Hamre, Hogie, Schermer and Bailee Bartunek ran a 10:24.07 for second.

The Raider boys had a strong showing in the 400 dash, where Tory Haglund took first place with a 56.11 and Isaiah Pearson was third at 58.34.

(Follow Brian Wierima on Twitter at @DLSportsGuy.)

Raider results

Lake Park-Audubon at Barnesville, Thursday, May 17.

Girls team results: Fergus Falls 96, Pelican Rapids 96, Barnesville 88, Perham 86, Breckenridge 77.5, Frazee 54, Lake Park-Audubon 42.5, Rothsay 16.

LP-A girls event results -- 100 dash: 3. Rachel Carlson 13.26; 8. Brittany Rislund 14.13; 14. Jessica Komrosky 14.89...200 dash: 3. Carlson 27.76; 9. Bailee Bartunek 29.66; 11. Rislund 29.86...800 run: 2. Breann Hogie 2:33.88...1,600 run: 6. Hannah Strom 6:23.84...4x100: 4. LPA (Rachel Carlson, Kristen Rislund, Brittany Rislund, Bailee Bartunek) 54.76...4x200: 5. LPA (Kristen Rislund, Breann Hogie, Becca Schermer, Bailee Bartunek) 2:00.59...4x800: 2. LPA (Jennifer Hamre, Breann Hogie, Kristen Rislund, Becca Schermer) 10:24.07...High jump: T-2. Rebecca Schermer 4-08; 6. Hogie 4-06; 10. Bartunek 4-02.

Boys team results: Fergus Falls 191, Perham 96, Breckenridge 93, Frazee 64, Barnesville 34, Pelican Rapids 34, Lake Park-Audubon 23, Rothsay 19.

LP-A boys event results -- 100 dash: 8. Tory Haglund 11.98; 13. Mat Pepper 12.53...200 dash: 6. Haglund 24.79; 10. Pepper 26.07; 11. Isaiah Pearson 26.12...400 dash: 1. Haglund 56.11; 3. Pearson 58.34...800 run: 8. Walker Charboneau 2:28.82; 12. Tyler Charboneau 2:36.61...1600 run: 7. Jonah Lange 5:30.04...300 hurdles: 9. T. Charboneau 53.39...4x800: 4. LPA (Jake Huesman, Aaron Felker, Walker Charboneau, Isaiah Pearson) 9:32.40...Long jump: 16. Aaron Felker 15-02; 20. W. Charboneau 14-0...Shot put: 16. Lange 29-11...Discus: 5. Chase Zeller 118-04.5; 12. Jake Huesman 97-06.5.

Advertisement