Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Jackson shines for Frazee tracksters

Email News Alerts
sports Detroit Lakes, 56501
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

There's another Jackson snagging first-place finishes this year for the Frazee boys' track and field team.

With older brother Skyler moving onto to the collegiate level, the younger Forrest Jackson is now picking up where his elder sibling left off.

Advertisement
Advertisement

Forrest Jackson won three events Friday in the Perham Invitational, taking top honors in the 100-meter dash (11.23), the 200 (23.30) and the long jump (19-06).

"Forrest looked very good in the spring and Cody Nordquist ran very well in the hurdles, especially for a ninth grader," said Frazee head boys' coach Brian Tangen.

Nordquist finished fourth in the 11 hurdles with a time of 17.55 and sixth in the 300 hurdles at 45.90.

The 4x100 team of Nordquist, Jason Laine, Dakota Zick and Jackson finished with a bronze at 49.76.

"Our distance guys have been working hard and the times are starting to come down," Tangen said. "We are also seeing some improvements in our field events, so we are pretty happy with the meet."

The Frazee girls were led by senior Hannah Daggett, who won the high jump with a height of 5-0, while taking sixth in the 100 hurdles at 18.09.

McKinzie Tangen landed a second-place in the 100 hurdles with a mark of 17.42.

Lake Park-Audubon's Jesse Wixo won the triple jump event with a mark of 39-11, while finishing third in the long jump at 18-01.5.

Frazee will be in Pelican Rapids Friday.

Hornet results

Frazee at Perham Invite, Friday, April 16.

Boys team results: Perham 166.5, Ottertail Central 81, Pelican Rapids 65.5, Barnesville/Rothsay 57, West Central 44.5, Frazee 43, Dilworth-Glyndon-Felton 39.5, Lake Park-Audubon 24, New York Mills 19, Park Rapids 10.

Hornet boys' event placers -- 100 dash: 1. Forrest Jackson 11.23...200 dash: 1. Jackson 23.30...110 hurdles: 4. Cody Nordquist 17.55...300 hurdles: 6. Nordquist 45.90...4x100: 3. Fraz A (Nordquist, Jason Laine, Dakota Zick, Jackson) 49.76...4x800: 5. Fraz A (Skylar Watchorn, Alex Medieta, Zick, MacKenzey Watchorn) 10:00.98...Long jump: 1. Jackson 19-06.

LP-A boys event placers -- Long jump: 3. Jesse Wixo 18-01.5...Triple jump: 1. Wixo 39-11.

Girls team results: Perham 113, Park Rapids 84.5, Ottertail Central 72.5, Pelican Rapids 71, Barnesville/Rothsay 61, D-G-F 49, Frazee 34, West Central 29, New York Mills 27, Lake Park-Audubon 1.

Hornet girls event placers -- 100 dash: 6. Ilse Rue 13.74...100 hurdles: 2. McKinzie Tangen 17.42; 6. Hannah Daggett 18.09...4x100: 4. Fraz A 56.84...4x200: 2. Fraz A 1:58.14...High jump: 1. Daggett 5-0...Pole vault: 5. Suzanne Vetter 7-06.

LP-A girl event placers -- 4x800: 6. LP-A 12:12.94.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness