Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Jackson sweeps in PR

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Detroit Lakes, 56501

Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

Frazee senior Forrest Jackson did some spring cleaning during the Park Rapids Invite Tuesday, sweeping through his opponents by winning all four of his events.

Advertisement
Advertisement

Jackson's four victories keyed the Hornets' team title, after Frazee collected a meet-high 135 points, nine better than second-place Park Rapids.

"We had a great day with our first outdoor meet of the year," said Frazee boys' head coach Brian Tangen. "Forrest Jackson's four golds on the day was a real highlight, although many kids performed well."

Jackson won the 100, 200 and 400-meter dash events, and also took the long jump with a 20-07.

Cody Nordquist was second in the long jump for Frazee with a distance of 18-02.5, and also won the 110 hurdles with a time of 17.08.

He also was second in the 300 hurdles with a mark of 44.00.

Bruce Lemon took silver in the 800 at 2:12.80, and the 4x800 foursome of Dakota Zick, Tristan Watchorn, MacKenzey Watchorn and Tanner Ellenberg were second with a time of 9:44.20.

The Lady Hornets finished third with 102 points, as the team collected four second-place finishes and four bronze finishes.

The 4x800 team was second with a time of 11:05.62, while Ellie Bachman also took silver in the 800 run with a time of 2:32.30.

McKinzie Tangen had a solid 100 hurdle event with a time of 18.15 for second, while Katie Halvorson was second in the shot put at 26-08.

The Hornets will be in Detroit Lakes Thursday for a 3 p.m. start.

Hornet results

Frazee at Park Rapids, Tuesday, April 26.

Girls team results -- Park Rapids 240, Bagley/Fosston 150, Frazee 102, Bertha-Hewitt/Verndale 67, United North Central 54, Nevis 48, Pine River-Backus 4.

Hornet event results -- 4x800: 2. Fraz A (11:05.62...100 hurdles: 2. McKinzie Tangen 18.15; 4. Krissy Marlen 18.79, 6. Ashley Laine 19.13...100 dash: 5. Reily Reitmeier 13.85...4x200: 4. Fraz A (Ellie Bachman, Samantha Barker, Jena Bellefeuille, Alexandria Bigger) 1:57.60...1,600 run: 4. Lundblad 6:12.30...4x100: 3. Fraz 57.17...300 hurdles: 3. Laine 54.63...800 run: 2. Bachman 2:32.30; 7. Reishus 2:49.20...200 dash: 7. Reitmeier 29.41...4x400: 4. Fraz 4:50.60...Pole vault: 4. Suzanne Vetter 6-0.5...Long jump: 3. Samantha Barker 13-10; 4. Ilse Rue 13-08.5...Triple jump: 3. Tangen 31-07...Discus: 5. Mercedes Clifton 63-02; 8. Reitmeier 56-10...Shot put: 2. Katie Halvorson 26-08.

Boys team results -- Frazee 135, Park Rapids 124, Pine River-Backus 106, United North Central 104, Bagley/Fosston 93, Bertha-Hewitt/Verndale 61, Nevis 53.

Hornet event results -- 4x800: 2. Fraz 9:44.20...110 hurdles: 1. Cody Nordquist 17.08...100 dash: 1. Forrest Jackson 11.20...4x200: 4. Fraz 1:41.14...1,600 run: 4. Tristan Watchorn 5:24.10; 7. Jason Laine 5:40.20...400 dash: 1. Jackson 52.95; 6. Tyler Ziegler 59.50; 8. MyKenzey Watchorn 1:02.94...300 hurdles: 2. Nordquist 44.00...800 run: 2. Bruce Lemon 2:12.80; 3. Dakota Zick 2:19.70; 7. Laine 2:34.70...200 dash: 1. Jackson 23.03...3,200 run: 5. Tanner Ellenberg 11:57.00; 8. Watchorn 12:51.30...4x400: 2. Fraz 3:50.40...Pole vault: 4. Watchorn 7-0...Long jump: 1. Jackson 20-07; 2. Nordquist 18-02.5; 7. Jared Sherman 16-05.5...Discus: 6. Brett Gildersleeve 101-10...Shot put: 6. Gildersleeve 35-0.5; 8. Roger Thorp 29-05.

Advertisement
Advertisement
Advertisement