Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Lake Park-Audubon boys’ and girls’ track teams start schedule

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Detroit Lakes,Minnesota 56501 http://www.dl-online.com/sites/all/themes/dlonline_theme/images/social_default_image.png
Detroit Lakes Online
(218) 847-9409 customer support
Lake Park-Audubon boys’ and girls’ track teams start schedule
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

The 2014 season is underway for the Lake Park-Audubon boys’ and girls’ track and field teams, as they competed in the indoor Pine to Prairie Conference meet Thursday at Concordia College.

Advertisement
Advertisement

The Raider boys finished seventh out of nine teams, while the girls were eighth out of 10 squads.

Rebecca Schermer was third in the high jump with a 4-08, while the boys’ Tory Haglund won the 55-meter dash with a 7.17.

Dilworth-Glyndon-Felton won both the boys’ and girls’ team titles.

Lake Park-Audubon at Pine to Prairie Conference Invite at Concordia College, Thursday, April 3

Boys team results: Dilworth-Glyndon-Felton 192, East Grand Forks 87, Crookston 75, Fertile-Beltrami 55, Park Christian 54, Mahnomen/Waubun 40, Lake Park-Audubon 39, Barnesville 25, Ada-Borup 14

LPA boys results – 55-meter dash: 1. Tory Haglund 7.17; 6. Tyler Briard 7.32; 21. Paul Jenson 7.63; 23. Romen Frederick 7.67…200 dash: 4. Haglund 25.69; 14. Tyler Molacek 26.77; 16. Briard 26.82…400 dash: 4. Haglund 56.22…800 run: 7. Jonah Lange 2:26.72; 12. Tyler Charboneau 2:39.58…1,600 run: 8. Shane Toutges 5:38.93; 15. Bryant Briard 5:50.17…3,200 run: 6. Chance Kostreba 12:35.56…4x200: 8. LPA A (Briard, Frederick, Justin Hanson, Molacek) 1:45.29…4x400: 5. LPA (Paul Jenson, Toutges, Isaiah Pearson, Frederick) 4:02.32…4x800: 5. LPA (Kostreba, Charboneau, Bryant Briard, Pearson) 10:05.73…Long jump: 8. Toutges 16-9; 9. Pearson 16-07.5; 12. Hanson 16-05.5; 14. Jenson 16-04…Shot put: 26. Jonah Lange 32-04; 28. T. Briard 30-10; 38. Jenson 27-05

Girls team results: Dilworth-Glyndon-Felton 147, Ada-Borup 92, East Grand Forks 85, Crookston 73, Fertile-Beltrami 53, Park Christian 44, Barnesville 33, Lake Park-Audubon 24, Mahnomen/Waubun 21, Fisher/Climax-SH 7.

LPA girls results – 55 dash: 10. Bailee Bartunek 8.49; 25. Erin Voge 8.93; 48. Alexis Gehrig 9.92…200 dash: 14. Bartunek 31.19; 25. Voge 32.73; 31. Jessica Komrosky 33.99; 33. Maddie Grossman 34.56…400 dash: 22. Komrosky 1:19.68; 27. Brittanie Schafer 1:23.10…800 run: 4. Breann Hogie 2:47.05; 13. Rebecca Schermer 2:59.30…1,600 run: 15. Hannah Strom 7:13.34; 16. Lilly Ness 7:20.10…4x400: 6. LPA (Schermer, Strom, Ness, Hogie) 4:48.48…4x800: 6. LPA Bartunek, Schermer, Voge, Hogie) 11:48.12…High jump: 3. Schermer 4-08; 4. Hogie 4-08…Long jump: 28. Voge 10-05…Shot put: 7. Bartunek 29-00.5; 28. Grossman 21-05.5; 29. Schafer 21-00.5; 32. Gehrig 20-01

Advertisement
Advertisement
Advertisement