Weather Forecast


Laker athletes in State Hershey's track meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Detroit Lakes,Minnesota 56501
Detroit Lakes Online
Laker athletes in State Hershey's track meet
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

The Minnesota State Hershey Track and Field meet was held Saturday, June 23, at Gustavus Adolphus College, with 16 local athletes competing in the different age divisions.


Each participant had to place in the top four in the District 7 meet, which was held in Detroit Lakes Tuesday, June 12.

Brady Labine won the 13-14 boys' division standing long jump with an 8-2.5 distance and now has a chance to qualify for the National Hershey Meet in Hershey, Pa., in August.

He will be notified later this month if he has met the national standard.

The 9-10 girls' Detroit Lakes/Breckenridge 4x100 relay team finished second with a time of 1:09.40, while Emily Larson was second in the 100-meter dash at 14.90 in the 11-12 girls' division.

The 4x100 13-14 year old girls' team of Elizabeth Lembke, Hannah Rhodes, Leah Chavez and Naomi Larson finished as silver-winners with a time of 58.29.

The 11-12 boys' 4x100 squad of Easton Meier, Cole Metelak, Reed Mace and Max Gunderson were second with a 1:02.23.

Hershey results

Minnesota State Hershey Track and Field meet at Gustavus Adolphus College, Saturday, June 23.


9 - 10 Girls:

5. Sophie Gunderson  8.59  50 Meter Dash; 6.  Sophie Gunderson  16.41  100 Meter Dash; 2. DL/Breck  4 x 100 M Relay  1:09.40  Sophie Gunderson and Gabby Fredrickson (2 of the 4 girls).

11-12 Girls

2nd Place   Emily Larson  14.98  100 Meter Dash

4th Place  Emily Larson  32.31  200 Meter Dash

5th Place  DL  4 x 100 M Relay  1:06.57  Anna Jones, Megan Sorum, Emily Larson, Anna Cihak

3rd Place  Emily Larson  6'6.5"  Standing Long Jump

13 - 14 Girls:

7.  Hannah Rhodes, 30.41  200 Meter Dash; 2.  DL 4 x 100 M Relay  58.29  Elizabeth Lembke, Hannah Rhodes, Leah Chavez, Naomi Larson; 5.  Naomi Larson  6' 11"  Standing Long Jump; 5. Hannah Rhodes  124' 1"  Softball Throw.

9 - 10 Boys:

8,  Griffin Meier  35.52  200 Meter Dash; 3. Griffin Meier  6'  Standing Long Jump.

11-12 Boys:

8.  Max Gunderson  15.17  100 Meter Dash; 7. Easton Meier  2:51.62  800 Meter Run; 2. DL  4x100 M Relay    1:02.23  Easton Meier, Cole Metelak, Reed Mace, Max Gunderson; 3. Max Gunderson  6'5.5"  Standing Long Jump; 8.  Easton Meyer  6'  .75"  Standing Long Jump.

13-14 Boys:

1. Brady Labine 8'2.5"  Standing Long Jump.