Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Laker boys’ swimming and diving 4th in True Team section

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Detroit Lakes,Minnesota 56501 http://www.dl-online.com/sites/all/themes/dlonline_theme/images/social_default_image.png
Detroit Lakes Online
(218) 847-9409 customer support
Laker boys’ swimming and diving 4th in True Team section
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

The Detroit Lakes boys’ swimming and diving team measured up well in the Section True Team meet with a fourth-place finish out of seven teams Saturday in Bemidji.

Advertisement
Advertisement

With a good contingent of teams from Section 5-1A competing in the True Team event, the Lakers saw where they measure up in the section and it’s not too shabby.

The Lakers won a pair of events, as senior Isaac Clem took the 50-yard freestyle with a time of 23.32, while senior Michael Richter too first in the 100-breaststroke with a 1:03.39 and second in the 100 butterfly with a time of 59.29.

The Lakers 400 freestyle relay team of Clem, Austin McCullough, Richter and Jared Olson were also second with a time of 3:28.44.

Winning the team title was Melrose/Sauk Centre with a score of 1,177, with Alexandria in second at 1,088. DL was fourth at 905 points.

The Lakers were back in Bemidji Tuesday night, as they narrowly defeated the Lumberjacks in dual action 95-91.

The same 400 freestyle relay team secured the team win by racing for a first-place time of 3:28.44.

DL won seven races over Bemidji.

They included Olson (200 freestyle and 100 backstroke), Clem (50 freestyle), Jake Anderson (100 butterfly), Austin McCullough (100 freestyle) and Richter (100 breaststroke).

The Lakers will be at home Thursday against Perham for a 6 p.m. start inside the BTD Aquatics Center. 

Detroit Lakes at Bemidji, Tuesday, Jan. 21

Lakers 95, Lumberjacks 91

DL event results – 200-yard medley relay: 2. DL A (Caleb Howard, Michael Richter, Jared Olson, Austin McCullough) 1:49.14; 3. DL B (Brady Labine, Zane Freeman, Jake Anderson, Ethan McCullough) 2:02.70; 5. DL C (Jacob Kempenich, Austin Nelson, Spencer Heimark, Keenan Jones) 2:14.21…200 freestyle: 1. Jared Olson 1:57.49; 3. Howard 2:05.00; 6. Tanner Olson 2:15.74…200 individual medley: 2. Michael Richter 2:12.19; 4. Spencer Heimark 2:36.30; 6. Tristan Johnson 3:08.55…50 freestyle: 1. Isaac Clem 23.90; 5. Labine 26.23; 6. Anderson 27.57…Diving: 2. Freeman 230.70; 3. Kempenich 176.95; 4. Austin Gedrose 153.50…100 butterfly: 1. Anderson 1:08.13; 2. Heimark 1:11.11; 5. Landon Lindsey 1:26.63…100 freestyle: 1. A. McCullough 52.52; 2. Clem 52.73; 6. E. McCullough 1:00.71…500 freestyle: 2. T. Olson 5:52.59; 5. Lance Parzyck 6:38.40; 6. Gabe Kitzmann 6:39.14…200 freestyle relay: 2. DL A (Howard, Labine, A. McCullough, Clem) 1:37.00; 4. DL B (Austin Nelson, Gedrose, E. McCullough, Anderson) 1:51.69…100 backstroke: 1. J. Olson 59.95; 3. Howard 1:05.65; 4. Kempenich 1:16.73…100 breaststroke: 1. Richter 1:04.45; 4. Freeman 1:15.36; 5. Nelson 1:20.65…400 freestyle relay: 1. DL A (A. McCullough, Clem, J. Olson, Richter) 3:38.83; 4. DL B (E. McCullough, Heimark, Gedrose, Freeman) 4:09.91.

Detroit Lakes at Section 8 True Team in Bemidji, Saturday, Jan. 18.

Team results – Melrose/Sauk Centre 1,177, Alexandria 1,088, Fergus Falls 983.5, Detroit Lakes 905, Park Rapids 880.5, Bemidji 749, Morris 173

DL event results – 200-yard medley relay: 3. DL A (Caleb Howard, Michael richter, Jared Olson, Isaac Clem) 1:47.99; 9. DL B (Brady Labine, Zane Freeman, Jake Anderson, Ethan McCullough) 2:01.47; 13. DL C (Austin Gedrose, Austin Nelson, Spencer Heimark, Elliot Musielewicz) 2:10.04; 25. DL D (Keenan Jones, Isaac Howard, Tristan Johnson, Connor Haugrud) 2:32.70…200 freestyle: 9. Howard 2:06.37; 20. Gabe Kitzman 2:26.08; 23. Tucker Stawsell 2:30.69; 24. Quinn Baker 2:30.83…200 individual medley: 3. Jared Olson 2:11.50; 15. Spencer Heimark 2:36.87; 17. Tanner Olson 2:42.82; 23. Tristan Johnson 3:02.80…50 freestyle: 1. Clem 23.32; 3. Austin McCullough 23.43; 10. Labine 25.68; 16. E. McCullough 26.70…Diving: 3. Freeman 319.45; 9. Jacob Kempenich 207.80; 16. Gedrose 178.30…100 butterfly: 2. Michael Richter 59.29; 8. Jake Anderson 1:08.36; 12. Heimark 1:13.51; 21. Landon Lindsey 1:21.00…100 freestyle: 6. A. McCullough 53.29; 19. E. McCullough 59.86; 20. Nelson 1:04.51…500 freestyle: 9. T. Olson 5:56.25; 17. Lance Parzyck 6:35.83; 21. Kitzman 6:46.42; 23. Jones 7:08. 75…200 freestyle relay: 3. DL A (Howard, Labine, A. McCullough, Clem) 1:36.33; 11. DL B (Nelson, Gedrose, Anderson, E. McCullough) 1:48.22; 17. DL C (Bakken, Musielewicz, Rok Juricic, T. Johnson) 1:58.14; 25. DL D (Lindsey, Gunnar Feddersen, Connor Bunn, Josten Bellefeuille) 2:21.87…100 backstroke: 2. J. Olson 59.51; 12. Howard 1:06.26; 23. Strawsell 1:23.47; 24. Lindsey 1:24.08…100 breaststroke: 1. Richter 1:03.39; 7. Freeman 1:12.88; 16. Nelson 1:19.48; 19. Bakken 1:22.55…400 freestyle relay: 2. DL A (Clem, A. McCullough, Richter, J. Olson) 3:28.44; 11. DL B (Labine, Heimark, Anderson, Freeman) 4:05.71; 17. DL C (Gedrose, Kitzman, Strawsell, T. Olson) 4:33.62; 25. DL D (Lindsey, Howard, Parzyck, Haugrud) 4:56.10.

Follow us on Twitter @DLNewspapers

Advertisement
Advertisement
Advertisement