Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Laker cross country: DL girls win Mid-State title, boys finish second

Email Sign up for Breaking News Alerts

news Detroit Lakes, 56501

Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

The Detroit Lakes girls' cross country team claimed the Mid-State conference title Thursday night in Wadena with a score of 39, while the Laker boys finished second to Crosby-Ironton.

Advertisement
Advertisement

Laker 8th grader Kenzie Ostlie claimed the top spot for the girls overall, crossing the finish line with a winning time of 15:40.

She was followed by DL freshman Sarah Schumacher in 6th place with a time of 16:33, while sophomore Abby Ullyott finished just behind her in 7th at 16:34.

Also placing for the Lakers were senior Elisa Roe in 10th place, 16:37; junior Rachel Wentz in 15th, 16:49; senior Veronica Haverkamp in 17th, 17:00; and junior Anne Holzgrove in 19th, 17:07.

In the boys' meet, senior Michael Okeson continued to lead the way for the Lakers, finishing in fourth place with a time of 17:20.

He was followed closely by junior teammates Zach Foltz in 9th place with a time of 17:41; and Jacob Fritz in 11th with a time of 17:53.

Rounding out the Laker boys' scores were Isaac Clem in 19th, 18:29; Austin Askelson in 21st, 18:32; Richard Bellefeuille in 25th, 18:42; and Chace Metalak in 29th, 18:54.

Laker results

Mid-State Conference meet in Wadena, Thursday, Oct. 11.

Girls team results: Detroit Lakes 39, Pequot Lakes 80, Crosby-Ironton 86, Park Rapids Area 88, Long Prairie-Grey Eagle 101, Staples-Motley 133, Wadena-Deer Creek 168.

DL girls results: 1. Kenzie Ostlie 15:40; 6. Sarah Schumacher 16:33; 7. Abby Ullyott 16:34; 10. Elisa Roe 16:37; 15. Rachel Wentz 16:49; 17. Veronica Haverkamp 17:00; 19. Anne Holzgrove 17:07.

Boys team results: Crosby-Ironton 49, Detroit Lakes 64, Long Prairie-Grey Eagle 71, Park Rapids Area 83, Staples-Motley 114, Pequot Lakes 130, Wadena-Deer Creek 205.

DL boys results: 4. Michael Okeson 17:20; 9. Zachary Foltz 17:41; 11. Jacob Fritz 17:53; 19. Isaac Clem 18:29; 21. Austin Askelson 18:32; 25. Richard Bellefeuille 18:42; 29. Chace Metalak 18:54.

Advertisement
Advertisement
Advertisement