Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Allison Berg lands a try in the high jump Tuesday during the Section 8 True Team meet at Mollberg Field. DL NEWSPAPERS/Brian Basham

Laker girls run away with 3rd straight title

Email

The perfect combination of elite talent and depth was the formula for the Detroit Lakes girls’ track and field team, which clinched its third-consecutive Section 8 True Team title Tuesday at Mollberg Field.

Advertisement

The section title is the Laker’s 10th overall and on Tuesday, it was over early, as DL racked up a total of seven first-place finishes en route to a score of 572.5 points, far outdistancing second place finisher Pequot Lakes, which had 408 points.

But it wasn’t just the top finishes which rolled the Lakers through the competition, it was also the depth, which recorded 12 events in which two DL competitors finished in the top 10.

In True Team format, each team has two competitors in each event and will record points according to which place they finish in.

“We, as coaches, preach True Team all season, because everybody is a part of it,” said DL head girls’ coach Mike Labine. “It’s a combination of good quality, along with good depth.”

The Lakers were heavy favorites to repeat as True Team Section 8 champions, but there was also another feat the coaches were hoping the team would take out of Tuesday’s meet.

“We were good enough to go into the meet and just win it, but we wanted to get better, make some time cuts and improve in every event,” Labine said. “I saw that happen, we didn’t just win, we got better.”

Senior Megan Ostlie made a double killing of first-place finishes in the distance races, winning the 1,600 and 3,200-meter runs with times of 5:15.08 and 11:50.85, respectively.

“It’s tough to double up in those two events,” Labine said. “Megan also ran the second fastest 1,600 race in DLHS history, only behind Hanna Grinaker.”

Junior Lindsey Heinecke also had a double individual gold performance with wins in the 200 (a new DLHS record of 25.37) and 400 dash events, while anchoring the victorious 4x200 relay race.

Junior Allison Berg helped sweep the 200 dash with a second-place finish, while taking second in the 100 dash and winning the high jump at 5-0.

Junior Shay Nielsen kept her perfect record in the shot put with a winning throw of 40-09, while taking second in the discus at 107-03.

“Then you have girls like Molly Lyngaas, who is brand new to track, and takes second overall in the pole vault,” Labine said. “We have lost one of our best hurdlers in Kyley Foster, who is nursing a quad injury, and Abby Ullyott steps in and takes third in the 300 hurdles after only running that event once before.

“It’s just what these girls do, they step up no matter what event we ask them to run.”

The triple jump produced two top five finishers in Darci Molander and Josie Harrier, who finished in third and fifth, respectively, while Madeline Hoffert was fifth in the shot put.

“There are some teams with some top-notch athletes, but we were the only ones there with the total package,” Labine said. “This team hasn’t peaked yet, either.”

The Laker boys finished fourth overall with a score of 422, while Perham took top honors with a 470.5.

Jake Fritz was a winner in the 800 run with a time of 2:01.61, while Matthew Lundstrom was third in the 1,600 run.

“I felt like we really came together as a team,” said DL head boys’ coach Bill Kvebak. “While we may have finished in fourth place in points, the athletes on our team really stepped up with impressive performances and really competed for each other.

“I was extremely proud to be a Laker track coach.”

Ross Kalberer stepped up big for in the long jump and relays after being in the hospital sick the week before, taking fourth.

Sam Champa triple jumped 42-01 for third, while Ty Heinecke had a personal best in the shot put at 47-09.75.

Isaac Clem was second in the high jump, fifth in the open 400 and was on two second place relay teams, while Fritz not only won the 800, he was on the second-place relay team of the 4x800.

Even though Zach Buboltz was knocked down on his leg of the 4x800 relay, he was able to get back up and help his team finish in second place.

Corbin Duncan had a personal best in the open 100.

“He demonstrated to everyone that a first-year track athlete can be a leader on our team,” Kvebak said.

Parker Jackson also had a personal best in the 300 hurdles and scored key points in the pole vault with a height of 11-0.

“I have stories from this meet I will share with teams from the future for years to come,” Kvebak said. “We had epic performances from so many athletes, they will live in Laker lore forever.”

The Lakers will be in Frazee Thursday and compete in the Mid-State Conference meet Tuesday in Pequot Lakes.

The State True Team meet will be Saturday, May 17 in Stillwater, starting at 3 p.m.      

Section 8 True Team in Detroit Lakes, Tuesday, May 6

Girls team results (*state qualifier) – *Detroit Lakes 572.5, Pequot Lakes 408, Little Falls 382.5, Thief River Falls 377, Perham 353.5, Fergus Falls 352, Roseau 332, East Grand Forks 307.5, Bagley/Fosston 242, Ottertail Central 208.

DL results – 100-meter dash: 2. Allison Berg 13.02; 7. Emma Disse 13.50…200 dash: 1. Lindsey Heinecke 25.37; 2. Berg 26.71…400 dash: 1. Heinecke 60.38; 8. Karissa Berg 66.14…800 run: 4. Addie Kay Johnson 2:24.17; 7. Samantha Foltz 2:31.70…1600 run: 1. Megan Ostlie 5:15.20; 8. Mackenzie Ostlie 5:46.28…3200 run: 1. Megan Ostlie 11:50.85; 6. Heather Kunkel 12:51.19…100 hurdles: 5. Leah Chavez 17.63; 6. Abby Ullyott 17.89…300 hurdles: 3. Ullyott 49.65; 4. Hannah Rhodes 51.07…4x100: 3. DL A 53.74…4x200: 1. DL 1:49.54…4x400: 2. DL A 4:17.38…4x800: 3. DL A 10:37.76…High jump: 1. A. Berg 5-0; 3. Cassandra Jensen 4-08…Pole vault: 2. Molly Lyngaas 7-06; 5. Katie Crawford 7-0…Long jump: 2. A. Berg 17-04.75; 14. Darci Molander 13-09.75…Triple jump: 3. Molander 33-07.25; 5. Josie Harrier 30-08.5…Shot put: 1. Shay Nielsen 40-09; 5. Madeline Hoffert 31-06.25…Discus: 2. Nielsen 107-03; 11. Dannah Nephew 77-07.

Boys team results (*state qualifier) – Perham 470.5, Ottertail Central 460, Little Falls 445, Detroit Lakes 422, Pequot Lakes 360, East Grand Forks 335.5, Thief River Falls 301.5, Fergus Falls 298, Roseau 262.5, Bagley/Fosston 194.

DL results – 100 dash: 10. Corbin Duncan 12.03; 14. Ross Kalberer 12.34…200 dash: 4. Brady Labine 23.75; 12. Duncan 24.70…400 dash: 3. Robert Welty Johnson 54.77; 5. Isaac Clem 55.36…800 run: 1. Jake Fritz 2:01.61; 8. Zach Foltz 2:08.33…1600 run: 3. Matthew Lundstrom 4:29.22; 9. Foltz 4:49.71…3200 run: 3. Lundstrom 9:44.94; 9. Aaron Johnson 10:51.34…110 hurdles: 15. Jared Olson 21.07; 17. Derek Gray 21.83…300 hurdles: 8. Parker Jackson 46.27; 16. Olson 49.97…4x200: 6. DL A 1:38.80…4x400: 3. DL A 3:37.50…4x800: 2. DL A 8:36.89…High jump: 2. Clem 5-10; 6. Tyrone Bjorgan 5-06…Pole vault: 8. Jackson 11-0; 9. Labine 10-06…Long jump: 3. Sam Champa 19-07.75; 4. Kalberer 19-05.5…Triple jump: 3. Champa 42-01; 11. John Wiebolt 36-02…Shot put: 5. Ty Heinecke 47-09.75; 14. Kirby Siewert 41-05.25…Discus: 12. Siewert 107-11; 18. Ben Hokansen 83-0

Advertisement
Brian Wierima
Detroit Lakes Newspapers Sports Editor for the last 15 years. St. Cloud State University graduate, who hails from Deer Creek, MN. 
Advertisement
Advertisement