Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Laker Swimming & Diving - Lakers take 4th in Section True Team

Email News Alerts

The Detroit Lakes girls' swimming and diving team had a respectable fourth-place finish out of eight teams in the Section 8-1A True Team meet Saturday.

Advertisement
Advertisement

The Lakers crowned two event winners: Kyley Foster in diving and Miranda Olson in the 200 individual medley.

Foster toppled Bemidji rival Kylei Grosfield for the section True Team title with a score of 380.25 to 367.15, while Olson was tops with a time of 2:24.62.

Olson also claimed a bronze in the 100 butterfly with a time of 1:08.28, while Grace Livermore was third in the 100 backstroke with a 1:09.89.

Park Rapids won the meet with a total of 1,436.5 points, while DL managed a score of 1,008.

The Lakers will be in Moorhead Tuesday, Oct. 23 and compete in the Mid-State Conference meet Friday, Oct. 26 in Park Rapids.

Laker results

Section 8-1A True Team meet in Warroad, Saturday, Oct. 13.

Team results: Park Rapids 1436.5; Bemidji 1321, Fergus Falls 1170.5, Detroit Lakes 1008, Warroad/Roseau/Greenbush/MR 891, Fosston-Bagley 799, Crookston 581, Thief River Falls 489.

DL event results -- 200 medley relay: 5. DL A (Grace Livermore, Clara Livermore, Miranda Olson, Maddy Schiller) 2:07.39; 16. DL B (Ayla Erickson, Peach Arens, Mickey VonNiederhausern, Jocelyn Skoda) 2:20.91; 24. DL C (Abbi Smith, Addie Young, Sydney Prussia, Erica Nelson) 2:37.92; 26. DL D (Anna Schumacher, Bethany Friendshuh, Baehlee Ruchti, McKenna Krengel) 2:44.78...200 freestyle: 10. Katie Larson 2:23.64; 16. Jennifer Bellware 2:28.90; 17. Sam Hanson 2:31.80; 24. Smith 2:39.09...200 individual medley: 1. Miranda Olson 2:24.62; 8. G. Livermore 2:37.03; 22. Erickson 2:55.71; 24. VonNiederhausern 2:58.74...50 freestyle: 19. Alyssa Anderson 29.84; 21. Nelson 30.54; 22. Prussia 31.10; 26. Ruchti 33.74...Diving: 1. Kyley Foster 380.25; 4. Mathia Olds 287.40; 6. Hannah Brady 262.45; 11. Emma Disse 181.85...100 butterfly: 3. Olson 1:08.28; 17. Schiller 1:17.27; 20. Arens 1:19.40; 24. VonNiederhausern 1:21.80...100 freestyle: 17. Skoda 1:07.31; 19. Sam Hanson 1:07.71; 20. Anderson 1:09.00; 23. Nelson 1:13.85...500 freestyle: 10. Larson 6:23.60; 14. Bellware 6:31.45; 22. Schumacher 7:08.24; 26. Friendshuh 7:40.56...200 freestyle relay: 11. DL A (Anderson, Hanson, Skoda, Larson) 2:01.76; 14. DL B (C. Livermore, Nelson, Bellware, Brady) 2:03.72; 19. DL C (Smith, Friendshuh, Disse, Prussia) 2:14.41; 22. DL D (Krengel, Schumacher, Young, Ruchti) 2:16.65...100 backstroke: 3. C. Livermore 1:09.89; 10. Schiller 1:12.33; 17. Erickson 1:17.68; 23. Prussia 1:29.16...100 breaststroke: 10. C. Livermore 1:20.71; 14. Arens 1:26.71; 25. Krengel 1:36.77; 27. Young 1:39.29...400 freestyle relay: 7. DL A (G. Livermore, Schiller, Larson, Olson) 4:12.71; 13. DL B (Bellware, Erickson, Anderosn, hanson) 4:37.99; 19. DL C (Arens, Smith, Skoda, VonNiederhausern) 4:57.08; 22. DL D (C. Livermore, Friendshuh, Schumacher, Krengel) 5:10.17.

Advertisement
Advertisement
Advertisement