Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Laker runners Richard Bellefeuille (899) and Connor Haugrud (878) run the early part of the Perham Invite 5K race Thursday. BOB WILLIAMS/FORUM NEWS SERVICE

Laker teams each 7th in Perham Invite

Email News Alerts
sports Detroit Lakes, 56501
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

Detroit Lakes junior Matthew Lundstrom had an impressive showing in the Perham Invite Thursday, finishing seventh overall in a field of 264 runners.

Advertisement
Advertisement

Lundstrom finished the race in 16:28.1, while top-ranked Keeghan Hurley of Perham was first with a mark of 15:28.9.

The Lakers also had another top 20 finisher in senior Zach Foltz, who was 16th with a time of 17:13.3, to help key DL’s seventh place team finish, as Perham was first and Willmar second.

The Laker girls were led by Mackenzie Ostlie in 22nd place with a time of 16:03.4, while Sara Schumacher was 32nd at 16:20.3.

DL was seventh as a team, with Willmar almost scoring a perfect score, but was one point off with a 16.

Lake Park-Audubon was led by Ashlynn Strom’s 108th place finish and Sam Whitehead’s 137th place finish.

The season is coming down to the backstretch, as DL will try and sweep the Mid-State Conference meet, set for Thursday in Crosby-Ironton starting at 4 p.m. 

Detroit Lakes at Perham Invite, Thursday, Oct. 3

Boys team results (top 5 of 16): Perham 35, Willmar 61, Little Falls 123, Dilworth-Glyndon-Felton 171, West Central Area 173. 7. Detroit Lakes 190.

DL boys results (JV and varsity together): 7. Matthew Lundstrom 16:28.1; 16. Zach Foltz 17:13.3; 51. Austin Askelson 18:21.5; 66. Aaron Johnson 18:41.3; 77. Brady Labine 18:53.3; 81. Jacob Fritz 18:57.0; 84. Anthony Meyer 18:59.4; 85. Connor Haugrud 19:00.6; 86. Paul Stewart 19:04.9; 117. Connor Edvall 19:34.5; 130. Richard Bellefeuille 19:54.1; 131. Jesse Livermore 19:54.4; 144. Jace Englestad 20:09.2; 149. Tristan Johnson 20:15.2; 150. Mason Sampson 20:17.4; 151. Matthew Molacek 20:17.8; 157. Bailey Tulius 20:28.1; 158. Jared Olson 20:28.6; 170. Austin Nelson 20:35.5; 182. Zach Buboltz 20:50.2; 187. AJ Lindquist 20:57.1; 189. Jacob Dahring 20:58.5; 190. Cade Benson 20:58.6; 191. Cody Edwards 20:59.2; 199. Wyatt Nelson 21:11.8; 206. Seth Nelson 21:22.1; 207. Sam Bellware 21:25.4; 221. Michael Richter 21:56.2; 230. Nihaar Joshi 22:35.5; 251. Derek Gray 24:14.4; 255. Marcus Jasken 25:08.3.

Lake Park-Audubon boys results: 137. Sam Whitehead 19:57.1; 218. Josh Huesman 21:44.8; 249. Dominic Todd 24:03.5.

LP-A Jnr. High results: 125. Tristen McDonald 15:42.

Girls team results (top 5 of 17): Willmar 16, Fargo North 86, Perham 106, Roseau 128, Park Rapids 139. 7. Detroit Lakes 216.

Laker results: 22. Mackenzie Ostlie 16:03.4; 32. Sara Schumacher 16:20.3; 55. Haley Groth 17:07.1; 64. Rachel Wentz 17:16.2; 66. Heather Kunkle 17:19.2; 74. Megan Ostlie 17:27.7; 76. Annie Holzgrove 17:29.7; 85. Kendra Kvebak 17:41.4; 87. Anna Hokenson 17:43.4; 94. Mackenzie Foltz 18:03.5; 96. Tanisha Perlmutter 18:06.8; 114. Elizabeth Kvebak 18:33.3; 134. Aurora Eckberg 19:00.5; 135. Em Zok 19:00.5; 136. Lauren Lies 19:01.2; 169. Andrea Tibbets 19:56.0; 173. Bridget Bergen 20:11.9; 175. Jena Jasken 20:13.7; 203. Mia Martinez 22:41.1.

LP-A results: 108. Ashlynn Strom 18:24.8; 126. Hannah Strom 18:47.2; 168. Lilly Ness 19:50.9; 208. Kristen Rislund 23:12.3; 214. Shania Alder 28:03.7

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness