Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Laker Carter Schwan, second from right, jumps out of the starting blocks during the boys’ 100 meter dash Thursday afternoon. DL NEWSPAPERS/Brian Basham

Laker teams find plenty of success on home course

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Detroit Lakes,Minnesota 56501 http://www.dl-online.com/sites/default/files/styles/square_300/public/field/image/5-4-bs-track.jpg?itok=WgvlkQuH
Detroit Lakes Online
(218) 847-9409 customer support
Laker teams find plenty of success on home course
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

The final decisions to fill out the Section 8 True Team roster are being made by the Detroit Lakes track and field coaches, as they were able to see some prime performances in the DL Eagles-Craig Fredrickson Memorial meet Thursday at Mollberg Field.

Advertisement
Advertisement

The Laker girls finished first, while the boys were second to Bemidji.

“As coaches, we were trying to find some final pieces to the true team puzzle and so we had many kids outside of their main event or only doing one or two events,” said DL head girls coach Mike Labine. “Because of that, winning this meet was not a goal for the day, and yet the girls stepped up and had a huge day.”

DL finished winning nine events, including two relay races in the 4x200 and 4x400.

Junior Allison Berg collected big points with wins in the high jump and long jump, while taking second in the 200 dash.

“We had some tired legs after a very tough week of practice, and Allison still managed to win both of the jumping events she was entered in,” Labine said.

Junior Shay Nielsen maintained an elite pace in shot put and discus, winning both, with distances of 41-08.5 and 118-0, respectively.

Abby Ullyott also was victorious in the 300 hurdles with a time of 49.77, while Megan Ostlie won the 1,600 run at 5:23.06.

“Katy Crawford and Molly Lyngaas each had PR’s in the pole vault and placed in the top six,” Labine said. “I was very excited to see them vault so well. Megan Ostlie had another great run today in the 1,600.  Her time just keeps coming down and her best races are still yet to come.”

Lindsey Heinecke was first in the 400 dash with a time of 1:00.11.

The Laker boys saw a longtime DLHS record fall by the wayside, with junior Matthew Lundstrom shattering the 3,200-meter hallmark with his time of 9:37.00.

The old record was held by Mark Hedstrom, who earned it in 1975 with a 9:43.00.

“Matt hasn’t run the two-mile race since his freshman year, so we gave him his opportunity to do so (Thursday),” said DL head boys’ coach Bill Kvebak. “We gave him his opportunity because there were some higher quality runners at the meet and we knew the record was well within his reach.

“The goal was for him to break the record.”

Bemidji’s Sam Carlson won the 3,200 race with a 9:23.00.

The Laker boys won three events overall, while taking second in five.

Winning events were Brady Labine in the 800 run with a time of 2:10.12 and Jacob Fritz in the 400 dash with a 52.34.

The 4x200 relay team was also victorious with a time of 1:41.50.

“Isaac Clem also was steady in the jumping events and took second in the high jump, despite dealing with an injury,” Kvebak said. “We also had Zack Buboltz and Aaron Johnson close to breaking the five-minute mark in the one-mile, which is a great time for both of them.”

Parker Jackson also hit 10-06 in the pole vault, which netted him a second place finish.

“We feel Parker can go higher yet with a better pole,” Kvebak said. “The throwers also continue throwing well and each of Ty Heinecke and Kirby Siewert are placing well for us in both the shot and discus.”

The Lakers will host the Section True Team Tuesday at Mollberg Field, and both will be defending their 2013 championships.

“Until you get beat, you should be confident and believing we are in an elite level in the area,” Kvebak said.

Perham and Little Falls will be the biggest threats to DL’s boys’ title.

For the Laker girls, maintain their strong depth will be an important aspect.

“Keys for us on Tuesday will be our team depth,” Labine said. “We cannot win the True Team meet with only our top placers. We will need contributions from most of our team.

“I think we definitely have the advantage over some of the other schools in the depth category. We have several girls that are nursing injuries right now, and that is going to open some doors for some other athletes to compete.  I like our chances in the meet.  We have so many girls that have been through this meet before, and they know how it works and what we need to do to be successful.”

The Frazee boys’ Will Halverson won the triple jump Thursday with a 38-03.5.

DL Eagles – Craig Fredrickson Memorial at Detroit Lakes, Thursday, May 1

Boys team results: Bemidji 168, Detroit Lakes 109, Pequot Lakes 94, Fergus Falls 80, Thief River Falls 41, Frazee 40, Moorhead 18

DL boys results – 100 dash: 10. Carter Schwan 12.91…200 dash: 5. Jordan Ryan 26.54; 9. Quinn Bakken 26.95; 16. Dohee Kim 28.52; 18. Elliot Musielewicz 28.94; 19. Connor Yamane 29.20; 21. Zack Buboltz 34.23…400 dash: 1. Jacob Fritz 52.34; 3. Isaac Clem 55.37; 4. Robert Welty Johnson 56.32; 5. Zach Foltz 56.56; 9. Cody Edwards 57.25…800 run: 1. Brady Labine 2:10.12; 5. Austin Askelson 2:19.76; 9. Cade Benson 2:24.57; 16. Wyatt Nelson 2:37.03; 21. Zach Pivec 2:57.10…1600 run: 4. Buboltz 5:00.58; 5. Aaron Johnson 5:03.73; 8. Austin Gedrose 5:08.61; 9. Van Fritch-Gallatin 5:17.55; 13. Connor Edvall 5:33.93; 15. Max Staley 5:38.50…3200 run: 2. Matt Lundstrom 9:37.00; 7. Connor Haugrud 11:03.00…110 hurdles: 9. Jared Olson 22.29; 11. Derek Gray 23.52…300 hurdles: 9. Parker Jackson 48.73; 11. Olson 52.01; 12. Gray 53.20…4x100: 3. DL A 47.58…4x200: 1. DL A 1:41.50…4x400: 2. DL A 3:40.53; 7. DL B 4:03.57…4x800: 2. DL A 9:09.28; 7. DL B 10:19.53…High jump: 2. Isaac Clem 5-08; 4. Tyrone Bjorgan 5-06; 7. Olson 5-04…Pole vault: 2. Parker Jackson 10-06…Long jump: 7. Jacob Richter 17-07; 9. John Wiebolt 16-07.5…Triple jump: 5. Wiebolt 36-00.5; 8. Jesse Livermore 35-03; 17. Nathan Francis 31-00.75…Shot put: 4. Ty Heinecke 45-07.5; 5. Kirby Siewert 44-02.5; 13. Ben Tjepkes 37-07; 16. Buboltz 36-07; 17. Logan Conklin 36-0…Discus: 8. Siewert 107-06; 10. Ty Heinecke 96-08; 17. Conklin 87-0; 18. Tjepkes 85-05.

Girls team results: Detroit Lakes 150.5, Bemidji 92, Park Rapids 86.75, Pequot Lakes 78, Fergus Falls 62, Thief River Falls 43.75, Frazee 33, Moorhead 12

DL girls results – 100 dash: 7. Emma Disse 13.90; 9. Clara Livermore 14.14; 23. Frida Bergseth 15.32…200 dash: 2. Allison Berg 27.72; 7. Olivia Hanninen 29.43; 13. Livermore 30.88…400 dash: 1. Lindsey Heinecke 1:00.11; 6. Karissa Berg 1:05.68…800 run: 3. Addie Kay Johnson 2:34.41; 5. Samantha Foltz 2:36.91; 12. Katie Blaney 2:54.29; 13. Kendra Kvebak 2:55.66; 14. Tanisha Perlmutter 2:56.60…1600 run: 1. Megan Ostlie 5:23.06; 7. Foltz 5:41.46; 9. Mackenzie Ostlie 5:58.32; 14. Anne Holzgrove 6:10.10…3200 run: 4. Heather Kunkel 13:07.92; 6. Elizabeth Kvebak 13:41.78; 7. Auroura Eckberg 13:53.96…100 hurdles: 7. Leah Chavez 18.53; 10. Abby Ullyott 18.93; 11. Josie Harrier 19.12; 13. Naomi Larson 19.42…300 hurdles: 1. Ullyott 49.77; 3. Hannah Rhodes 52.93; 5. Chavez 54.18; 7. Molly Lyngaas 55.02; 8. Harrier 55.43…4x100: 3. DL A 54.61; 8. DL B 57.32; 12. DL C 1:00.25…4x200: 1. DL A 1:51.45…4x400: 1. DL A 4:18.25; 8. DL B 4:40.58…4x800: 6. DL A 11:18.73…High jump: 1. A. Berg 5-0; 7. Cassandra Jensen 4-08; t-10. Mathia Olds and McKayla St. Claire 4-06…Pole vault: t-5. Lyngaas and Katie Crawford 7-06…Long jump: 1. A. Berg 17-03; 3. Darci Molander 15-05; 14. Chavez 13-04.5; 20. Larson 13-00.5; 25. Frida Bergseth 12-02.5…Triple jump: 2. Molander 33-01.5; 5. Harrier 29-11.5; 10. St. Claire 28-09…Shot put: 1. Shay Nielsen 41-08.5; 3. Madeline Hoffert 33-07; 6. Elizabeth Lembke 30-09; 12. Dannah Nephew 28-06…Discus: 1. Nielsen 118-0; 9. Nephew 76-01; 17. Hoffert 67-10; 18. Lembke 65-01; 29. E. Kvebak 46-01

Frazee boys results – 100 dash: 4. Will Halverson 12.28; 11. Jesse Trusty 12.92; 18. Garrett Malstrom 14.19; 19. Matt Hanebuth 14.99…200 dash: 6. Brady Bellefeuille 26.67; 8. Trusty 26.89; 14. Riley Kitchenmaster 27.26; 20. Hanebuth 31.57…400 dash: 8. Bellefeuille 57.08…800 run: 6. Nathaniel Gieselhart 2:20.38; 11. Zac Watchorn 2:27.50…1600 run: 6. Tristan Watchorn 5:05.33; 12. Colton Olson 5:29.89…3200 run: 10. Tanner Reetz 12:23.00…110 hurdles: 5. Logan Gaetz 18.63…300 hurdles: 3. Grant Jepson 44.27; 4. Gaetz 45.19…4x100: 2. Fraz A 47.49…4x800: 5. Fraz A 9:26.52….High jump: 7. T. Watchorn 5-04; 13. Bellefeuille 5-0…Long jump: 6. Halverson 17-09.5; 13. Trusty 15-11; 14. Olson 15-08.75…Triple jump: 1. Halverson 38-03.5; 10. T. Watchorn 33-04; 12. Olson 32-08; 16. Bellefeuille 31-03.25…Shot put: 11. Roger Thorp 39-01; 14. Malstrom 37-04.5…Discus: 19. Thorp 84-00; 20. Malstrom 83-00

Frazee girls results – 100 dash: 25. Hailey Ellingson-Wirth 15.41; 27. Katie Jorschumb 16.81…200 dash: 2. Cassidy Ziegler 28.49; 23. Hannah Brady 32.71; 26. Morgan Laine 33.59; 32. Kiara Dekarske 36.10…400 dash: 10. Shaia Lehman 1:09.09; 19. Morgan Laine 1:16.55; 20. Kiara Dekarske 1:18.59…800 run: 16. Taylor Wilkowski 3:02.09; 19. Kiara Dekarske 3:07.87…1600 run: 5. Ellie Morgan 5:39.65; 13. Holly McCamant 6:10…3200 run: 2. Megan Danielson 12:43.94…100 hurdles: 4. Ashley Laine 18.16; 6. Maddie Rue 18.47; 14. Briana Blauert 19.77…300 hurdles: 6. Rue 54.51…4x100: 7. Fraz A 57.26; 13. Fraz B 1:02.81…4x200: 6. Fraz A 1:57.55…4x400: 9. Fraz A 4:43.07…4x800: 4. Fraz A 10:39.81…High jump: 4. Hannah Brady 4-10…Long jump: 9. Laine 13-10; 14. Danielson 13-04.5; 26. Ellie Morgan 12-02; 28. Shania Lehman 11-10.5; 30. M. Laine 11-03.5; 31. K. Kkarske 11-01; 33. McCamant 10-09…Triple jump: 4. Taylor Wutzke 30-02.5; 8. Rue 29-03…Shot put: 9. Blauert 29-0; 22. Mollee Byer 22-01; 23. Katie Jorschumb 21-08…Discus: 15. Cassidy Ziegler 72-05; 18. Mackenzie Eckre 65-01; 23. Byer 61-07; 26. Jorschumb 48-10

Advertisement
Brian Wierima
Detroit Lakes Newspapers Sports Editor for the last 15 years. St. Cloud State University graduate, who hails from Deer Creek, MN. 
Advertisement
Advertisement
randomness