Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Laker teams finish in 2nd at Concordia Indoor Meet

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Detroit Lakes, 56501

Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

The 2014 spring season was officially kicked off with the Concordia College Indoor Meet in Moorhead Friday, as a nice contingent of Detroit Lakes track and field athletes jumped into their first competition of the season.

Advertisement
Advertisement

Each of the boys and girls teams finished in second place to Moorhead, with the Laker girls winning seven events.

“The girls that we had expected to be very good this, showed their stuff right away,” said DL girls’ head coach Mike Labine. “All in all, it was a really good meet for us. I saw some very positive things out of a bunch of new athletes, which only adds to the potential of this team.”

Laker Megan Ostlie looked strong in the 1,600-meter event, posting a first-place time of 5:32.58.

“I am excited to see her run that fast this early in the season,” Labine said.

Shay Nielsen won the shot put with a throw of 44-7.

“That is the kind of throw that is going to put Shay in the elite thrower category in the state of Minnesota,” Labine added. “Shay has worked hard in the off-season, and it showed right away.”

Allison Berg won both the high jump and the long jump with marks of 4-10 and 16-9.5, respectively.

“Her long jump was very impressive since it is so early in the year and Coach Pete Paulson had her on a very short approach,” Labine said.

In the 4x200 relay, DL split their top eight sprinters into two even teams and finished first and second.

“Definitely a sign that we will have some quality depth in the sprint events this spring,” the DL coach commented.

Lindsey Heinecke won the 55-meter dash, while DL also took three of the top eight places with Berg in third and Emma Disse in eighth.

Kyley Foster looked good for a first meet in the pole vault, winning the event with a height of 9-0.

“We are very limited in what we can do as far as pole vault practice indoors and she did a nice job winning the competition,” Labine said.

The Laker shot put throwers of Kirby Siewert and Ty Heinecke swept the top two spots with throws of 42-00 and 41-09, respectively.

“Ty was a real pleasant surprise throwing over 40 feet for the first time, and stepping up big for us on his last throw,” said DL head boys’ coach Bill Kvebak.

Sam Champa and Ross Kalberer also had big performances by taking first and second in the long jump with distances of 19-00.5 and 18-10.05.

“After good seasons last year, it is nice to see them start where they left off,” Kvebak said.

Matt Lundstrom was impressive in his opening race of this track season winning the mile with a time of 4:48.77.

The 4x800 relay team also ran well winning by almost 30 seconds, with the foursome including Zach Foltz, Richard Bellefeuille, Isaac Clem and Robert Welty-Johnson.

“It was nice to get out and compete on the track and get a feel for where we are at this point, and where we are is a good place to be,” Kvebak concluded.

Detroit Lakes at Concordia Indoor Meet, Friday, March 28

Girls team results: Moorhead 203, Detroit Lakes 160, Thief River Falls 104.5, Wahpeton 66.5, Fargo Davies 12.

DL girls event results – 55-meter dash: 1. Lindsey Heinecke 7.65; 3. Allison Berg 7.78; 8. Emma Disse 8.23; 21. Elizabeth Lembke 8.58; 25. Johanna Jernberg 8.65; 26. McKayla St. Claire 8.71; 36. Frida Bergseth 8.84; 37. Sydney Lundberg 8.95; 39. Katie Crawford 9.03; 43. Jordan Lundberg 9.11…200 dash: 2. Heinecke 27.10; 10. Leah Chavez 30.15; 11. Hailey Jorgenson 30.16; 13. Disse 30.39; 18. Clara Livermore 31.17; 27. Hannah Rhodes 31.98; 30. Bergseth 32.28; 31. Lundberg 32.42; 38. Mathia Olds 33.80…400 dash: 4. AddieKay Johnson 1:04.94; 6. Abby Ullyott 1:09.09; 11. Sydney Brininger 1:16.22…800 run: 2. Sami Foltz 2:39.49; 5. Haley Groth 2:54.04; 9. Tanisha Perlmutter 3:09.97…1,600 run: 1. Megan Ostlie 5:32.58; 6. Heather Kunkel 6:25.25; 8. Kendra Kvebak 6:28.61; 9. Aurora Eckberg 6:41.49; 10. Elizabeth Kvebak 6:48.93; 11. Chloe Dallman 7:06.84; 12. Katie Blaney 7:11.10…3,200 run: 4. Chavez 9.99; 9. Naomi Larson 10.75…4x200: 1. DL A (Disse, Jorgenson, Kyley Foster, Heinecke) 1:52.78; 2. DL B (Berg, Sarah Halbakken, Johnson, Larson) 1:54.76; 7. DL C (Rhodes, Darci Molander, Chavez, Ullyott) 2:03.50; 10. DL D (Jernberg, St. Claire, Olds, Livermore) 2:06.83…4x400: 2. DL A (Johnson, Megan Ostlie, Ullyott, Foltz) 4:32.74; 4. DL B (Rhodes, Halbakken, Brininger, Kunkel) 4:55.77; 6. DL C (E. Kvebak, K. Kvebak, Livermore, Larson) 5:09.13…High jump: 1. Berg 4-10; 8. Olds 4-04; 9. St. Claire 4-02; 10. Jorgenson 4-02…Pole vault: 1. Foster 9-0; 11. Katie Crawford 6-06…Long jump: 1. Berg 16-09.5; 4. Molander 14-09; 6. Foster 14-04.5; 16. Halbakken 13-04; 19. Larson 13-00.5; 19. Jorgenson 13-00.5 23. Chavez 12-05.5; 24. Bergseth 12-04; 32. Jordan Lundberg 11-02; 33. Disse 11-01; 35. Jernberg 10-11…Shot put: 1. Nielsen 44-07; 4. Madeline Hoffert 30-00; 6. E. Lembke 28-08.5; 7. Heinecke 28-02; 8. Dannah Nephew 27-05; 18. Lundberg 23-09.5.

Boys team results: 1. Moorhead 294; 2. Detroit Lakes 127, Thief River Falls 69.5, Wahpeton 42, Fargo Davies 22, Fargo South 18.5

DL event results – 55 dash: 9. Ross Kalberer 7.16; 11. Corbin Duncan 7.24; 19. Sam Champa 7.36; 30. Bryant Windels 7.70; 35. Jacob Richter 7.73; 42. Tyrone Bjorgan 7.94; 45. Preston LaDue 8.03…200 dash: 13. Derek Gray 26.54; 16. Richter 26.83; 38. Bjorgan 28.64; 39. LaDue 28.71; 44. Connor Yamane 30.28…400 dash: 6. Robert Welty 58.88; 10. Mason Sampson 1:02.51; 11. Marcus Jasken 1:03.35; 16. Cody Edwards 1:06.05; 17. Quinn Bakken 1:06.06; 19. Elliot Musielewitz 1:07.41; 20. Hunter Michon 1:09.67…800 run: 3. Zach Foltz 2:14.44; 4. Richard Bellefeuille 17.53; 5. Isaac Clem 2:22.78; 7. Austin Askelson 2:25.34; 15. Aaron Johnson 2:32.74; 17. Jesse Livermore 2:34.73; 21. Connor Edvall 2:41.98; 23. Wyatt Nelson 2:43.92…1,600 run: 1. Matt Lundstrom 4:48.77; 5. Austin Gedrose 5:21.39; 7. Zach Buboltz 5:23.74; 8. Van Galatin 5:28.31; 9. Tony Meyer 5:28.53; 13. Connor Haugrud 5:36.74; 14. Tristan Johnson 5:38.99; 20. Tanner Olson 5:47.77; 22. Max Staley 5:54.33; 27. Caleb Donner 6:15.53; 29. Zachary Pivec 6:31.60…4x200: 2. DL A (Brady Labine, Bryant Windels, Kalberer, Champa) 1:40.39; 6. DL B (Gray, Corbin Duncan, Ben Hokanson, John Wiebolt) 1:44.36; 7. DL C (Cody Edwards, Yamane, Ricther, Jared Olson) 1:49.78; 10. DL D (LaDue, Mason Sampson, Bakken, Musielewitz) 1:54.21…4x400: 3. DL A (Lundstrom, Askelson, Labine, Welty) 3:53.91; 7. DL B (Galatin, Tanner Olson, Staley, Gedrose) 4:31.41; 8. DL C (Yamane, Bakken, Musielewitz, Jasken) 4:35.33…4x800: 1. DL A (Foltz, Bellefeuille, Welty, Clem) 9:09.72; 4. DL B (Buboltz, Livermore, Haugrud, Aaron Johnson) 9:48.33…High jump: 2. Clem 5-08; 6. Kalbere 5-04; 9. J. Olson 5-04; 13. Hokanson 5-02…Pole vault: 6. Labine 9-06…Long jump: 1. Champa 19-00.5; 2. Kalberer 18-10.05; 8. Duncan 16-09; 10. Wiebolt 16-03; 12. Hokanson 15-08; 18. J. Olson 15-00.5; 19. Bjorgan 14-08.5; 23. Tristan Johnson 14-01…Shot put: 1. Kirby Siewert 42-00; 2. Ty Heinecke 41-09; 11. Ethan Black 38-00.5; 14. Ben Tjepkes 35-03.5; 16. Carson Turheim 34-03; 17. Logan Conklin 33-06; 30. Doug Whitaker 30-02.5; 33. Jake Hanson 29-06; 36. Aaron Conklin 29-03; 37. Luke Martens 28-10; 38. Scott Heinecke 28-09; 45. Jake Kerzman 25-112; 51. Connor Kalway 21-10

Advertisement
Advertisement
Advertisement