Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Raider girls claim gold in Barnesville

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Detroit Lakes,Minnesota 56501 http://www.dl-online.com/sites/all/themes/dlonline_theme/images/social_default_image.png
Detroit Lakes Online
(218) 847-9409 customer support
Raider girls claim gold in Barnesville
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

The Lake Park-Audubon girls’ track and field team captured three events during the Barnesville Booster Invite Thursday, as the Raiders prepared for the section meet next week.

Advertisement
Advertisement

Breann Hogie won the 800-meter run with a 2:33.52, while teammate Rebecca Schermer was second at 2:37.82.

In the 3,200 run, Hannah Strom ran a 14:29.14 for the win, while Schermer took the high jump with a height of 4-10. Hogie was second in the event with a 4-08.

The Raider boys were led by Tory Haglund’s victory in the 400 dash with a time of 54.30, as well.

Raider results - Lake Park-Audubon at Barnesville, Thursday, May 16

Girls team results: Pelican Rapids 133, Barnesville 104, Perham 103, Breckenridge 86, Frazee 55, Lake Park-Audubon 50, Rothsay 11

LP-A girls event results – 100 dash: 15. Brittany Rislund 14.66; 19. Madeline Grossman 15.22; 20. Brianne Huesman 15.44; 26. Alexis Briard 16.97…200 dash: 16. Grossman 32.26; 17. Huesman 32.74; 21. Briard 36.30…800 run: 1. Breann Hogie 2:33.52; 2. Rebecca Schermer 2:37.82…3,200 run: 1. Hannah Strom 14:29.14…4x100: 6. LPA 1:02.74…4x200: 5. LPA 1:59.14…4x400: 3. LPA 4:39.59…Shot put: 10. Bailee Bartunek 27-09; 17. Grossman 24-07…Long jump: 21. Huesman 9-11…High jump: 1. Schermer 4-10; t-2. Hogie 4-08

Boys team results: Perham 144.5, Pelican Rapids 138.5, Breckenridge 89, Frazee 64, Barnesville 48, Lake Park-Audubon 37, Rothsay 34

LP-A boys event results – 100 dash: 7. Tory Haglund 11.89; 12. Taylor Briard 12.43; 16. Mitch Zerr 12.95; 21. Bryant Briard 15.56…200 dash: 7. Haglund 24.55; 16. Zerr 26.60; 20. Jaden Walthers 32.18…400 dash: 1. Haglund 54.30; 4. Isaiah Pearson 56.01…1,600 run: 14. Walthers 7:06.08...3,200 run: 6. B. Briard 12:07.44…300 hurdles: 11. Walker Charboneau 52.09; 13. Tyler Charboneau 56.13…4x100: 4. LPA 49.96…4x200: 4. LPA 1:46.07…4x400: 3. LPA 3:59.14…4x800: 4. LPA 9:27.09…Shot put: 10. Mat Pepepr 37-00.5; 13. Paul Jenson 31-02; 15. T. Briard 29-07.75; 18. Zerr 27-01…Long jump: 4. Pearson 18-09; 10. Paul Jenson 16-0; 17. B. Briard 13-01; 18. Walthers 11-08…High jump: 7. Justin Hanson 5-0

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness