Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Berit Ramstad-Skoyles competes in the Little Falls Invite at Camp Ripley Monday. She finished 17th overall and is positioning herself as a state-berth contender. (Brian Basham/DL Newspapers)

Ramstad-Skoyles improving and in mix for girls' state

Email

As the Detroit Lakes boys' Nordic skiing team is making a realistic bid for the Section 8 title, there's also a nice little story brewing over on the Laker girls' side of the trail.

Advertisement

Eighth grader Berit Ramstad-Skoyles -- sister of one of the boys' team leaders Dylan Ramstad-Skoyles -- is quietly sneaking up on the section pack.

Berit had another progressive meet Monday at the Little Falls Invite at Camp Ripley -- the site for the section meet -- after claiming 17th place with a pursuit time of 47:30.

But the impressive aspect is, with every Section 8 team competing in the meet, Ramstad-Skoyles was near the top 10 in her finish among section skiers.

"She's right there in the battle for a top eight spot in the section, and that would put her in state," said DL head coach Dan Josephson.

Ramstad-Skoyles has essentially worked her way up in every meet after a solid season of training and working hard in practice.

Teammate Marie Yokan finished 41st with a time of 51:35, while Shannon Goetz was 49th, Miranda Olson 55th, Celeste Koppe 64th, Molly Johnson 68th, Alison Sauer 71st and Veronica Haverkamp 78th.

The Lakers finished ninth as a team out of 14 teams.

The DL boys continue their quest for that elusive section title by finishing fifth overall and third out of all the section teams which competed Monday.

Facing some of his first adversity of the season, DL leader Jake Richards didn't have as good a classic race in the morning, but rebounded well by posting the fastest time in skate with a 15:47.

His afternoon race enabled Richards to gain a spot in the pursuit to finish third overall with a time of 34:38, behind St. Cloud Tech's Sam Anderson (33:53) and Bemidji's Matt Lee (34:30).

"Jake didn't have the best morning race in (classic), but had the fastest time in the skate race," Josephson said. "That's the first time he has beaten Anderson in skate. It was a good way to react to some adversity."

Dylan Ramstad-Skoyles finished seventh overall with a 36:44, while Hunter Schleske was 53rd and Stephen Sinclair 60th.

The remaining Lakers who finished included Anthony Meyer (72), Jack Harris (75), Montana Johnson (80), Devin Lange (86) and Brendan Pucel (92).

"We are in striking distance in taking the section, yet," the DL coach said.

The Lakers have a two more meets before the Section at Camp Ripley Feb. 3, with one in Bemidji Saturday and the conference meet Tuesday in Brainerd.

Laker results

Detroit Lakes at the Little Falls Invite at Camp Ripley, Monday, Jan. 18.

Girls team results --Little Falls 369, St. Cloud Cathedral 345, Bemidji 340, Brainerd 338, Anoka 333, Buffalo 328, Mora 247, Alexandria 243, Detroit Lakes 242, St. Cloud Apollo 238, Willmar 159, St. Cloud Tech 127, Deer River 78, Long Prairie 24.

DL girls results: 17. Berit Ramstad-Skoyles 47:30; 41. Marie Yokan 51:35; 49. Shannon Goetz 52:52; 55. Miranda Olson 54:17; 64. Celeste Koppe 56:07; 68. Molly Johnson 57:54; 71. Alison Sauer 59:00; 78. Veronica Haverkamp 59:46.

Boys team results -- St. Cloud Tech 385, Bemidji 351, Little Falls 341, Anoka 339, Brainerd 327, Detroit Lakes 281, Mora 262, Alexandria 256, St. Cloud Apollo 194, Willmar 174, Deer River 153, St. Cloud Cathedral 147, OTNS 105, Trek North 59, Long Prairie 58.

DL boys results: 3. Jake Richards 34:38; 7. Dylan Ramstad-Skoyles 36:44; 53. Hunter Schleske 43:22; 60. Stephen Sinclair 44:23; 72. Anthony Meyer 46:21; 75. Jack Harris 46:35; 80. Montana Johnson 47:27; 86. Devin Lange 49:17; 92. Brendan Pucel 53:26.

Advertisement
Brian Wierima
Detroit Lakes Newspapers Sports Editor for the last 15 years. St. Cloud State University graduate, who hails from Deer Creek, MN. 
Advertisement
Advertisement
randomness