Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Lindsey Heinecke won the Section 8-2A 400-meter dash Friday to qualify for the state meet. BRIAN BASHAM/RECORD

Several Lakers to move onto Class 2A State meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Detroit Lakes, 56501
Detroit Lakes Online
(218) 847-9409 customer support
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

The Detroit Lakes girls’ 4x200 relay team extended their season and will end it in the final track and field meet of the year after winning the Section 8-2A event Friday in Sartell.

Advertisement
Advertisement

The Laker quad of Addie Kay Johnson, Allison Berg, Kyley Foster and Lindsey Heinecke outpaced the field for first place (time not available at press time) to earn a place in the Class 2A state meet.

Shay Nielsen also will be making her second trip to state after taking second in the shot put, while Heinecke won the 400 dash to punch her state ticket as well.

The Class 2A state meet will be at Hamline University Friday and Saturday, June 7-8.

The Laker 4x200 boys’ relay of Brady Labine, Sam Champa, Montana Johnson and Ross Kalberer came in sixth, while the 4x800 team of Mike Okeson, Tom Sorum, Isaac Clem and Jake Fritz were fourth.

Sara Schumacher was fourth in the 800, while Darci Molander and Allison Berg were fourth and third in the triple jump, respectively.

Other Section 8-2A results were not available before press deadline on Friday.

In Wednesday’s Section preliminary events at Mollberg Field, the Lakers had a solid contingent qualify for the Section meet, but none advanced to state in the field events.

For the Laker girls, three survived the preliminary round and advanced to Friday’s finals in the track events.

Heinecke finished third (top nine advanced) in the 400-meter dash with a time of 1:01.68, while Sara Schumacher was seventh in the 800 run and Kyle Foster fifth in the 300 hurdles.

“Things went pretty much according to plan, with a couple of near misses,” said DL head girls’ coach Mike Labine. “The girls ran well and didn’t underachieve in any event.”

Karissa Berg was one spot off in the 400 dash with a 10th place finish, as was Samantha Foltz in the 800 run.

Berg was just a bit short of making state in the high jump with a fourth-place finish, while taking seventh in the long jump.

“Allison hit a 5-2 in the high jump, with the automatic standard for state at 5-4,” Labine said. “She had some good attempts at 5-4, as well.”

Shay Nielsen was fourth in the discus finals, as well.

The Laker boys didn’t advance anyone out of the preliminary track events, with Sam Champa having a good day in the long jump with a seventh-place finish at 20-00.25.

“That’s a personal-best mark for Sam, so he definitely had a good day,” said DL coach Bill Kvebak. “Tom Sorum had a quality race in the 800, too. Zach Foltz and Anthony Meyer ran well in the long distance.”

For the DL seniors, it was the last meet of their prep careers.

“Senior Austin Clem finished his career as being a consistent performer for us through the years,” Kvebak said. “He will be a big loss for us.”

Laker results - Sub-Section 8-2A meet in Detroit Lakes, Wednesday, May 29

DL girls event results (*Section qualifiers) – 100-meter dash:  23. Hannah Okeson 13.82; 31. Erica Nelson 13.99; 45. Kelly Schoviller 15.00…200 dash: 15. Simona Woodard 28.30; 18. Sarah Halbakken 28.48; 43. Schouviller 31.77…400 dash: *3. Lindsey Heinecke 1:01.68; 10. Karissa berg 1:04.30…800 run: *7. Sara Schumacher 2:26.46; 10. Samantha Foltz 2:27.48; 22. Rachel Wentz 2:34.38…3,200 run: 14. Miranda Olson 12:15.70; 17. Mackenzie Ostlie 12:37.00….100 hurdles: 22. Leah Chavez 18.23; 38. Josi Harrier 22.11…300 hurdles: *5. Kyley Foster 46.97; 20. Hannah Rhodes 52.63; 27. Chavez 54.00…High jump: 4. Allison Berg 5-02; 16. Megan Lindquist 4-08…Long jump: 7. A. Berg 16-01; 23. Jenna Field 14-07.25; 37. Megan Lindquist 13-11.25…Discus: 4. Shay Nielsen 114-11.

DL boys results – 100 dash: 28. Drek Gray 12.02…200 dash: 33. Gray 25.08; 39. Tristan Johnson 26.36…400 dash: 13. Brady Labine 54.42; 16. Robert Welty 54.71; 37. Cody Edwards 58.85…800 run: 18. Richard Bellefeuille 2:11.00…3,200 run: 29. Zach Foltz 11:00.89; 36. Anthony Meyer 11:21.90...110 hurdles: 18. Austin Clem 17.58; 19. Jarett Nosal 17.70…300 hurdles: 17. A. Clem 44.61…Pole vault: 16. Parker Jackson 9-11…Long jump: 7. Sam Champa 20-00.25; 36. Johnson 17-00.5; 40. Josh Mickelson 16-07.75…Shot put: 11. Josh Weber 45-04.75; 22. Kirby Siewert 40-11.5; 26. Ethan VanOffelen 39-04.25.

Advertisement
Brian Wierima
Detroit Lakes Newspapers Sports Editor for the last 15 years. St. Cloud State University graduate, who hails from Deer Creek, MN. 
Advertisement
Advertisement