Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
The 4x400 LP-A boys relay team broke the school record Thursday, May 15, by four seconds. The old record of 3:50.72 was set in 2003 by Bryan Johnson, Tyler Nelson, Andrew Eklund, and Dan Heggestuen. The new record of 3:46.72 was set by (L to R) Paul Jenson, Isaiah Pearson, Roman Frederick and Tory Haglund. SUBMITTED PHOTO

Sub-Section track meet held in Ada-Borup

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Detroit Lakes, 56501
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

The Sub-Section 8-1A track and field meet was held Thursday in Ada-Borup, as Norman County was tops in girls and Dilworth-Glyndon-Felton took the boys’ division.

Advertisement
Advertisement

For Frazee, the girls finished third, while the boys were sixth. Lake Park-Audubon girls were eighth, while the boys took seventh.

The Hornets girls won three events, with the 4x800 squad running a time of 10:24.22, while Ellie Morgan was first in the 1,600 run with a 5:44.29 and Megan Danielson was victorious in the 2,300 with a time of 12:35.40.

The Frazee boys’ 4x100 won their event with a time of 46.56.

LP-A senior Bailee Bartunek broke the school record in the shot put with her throw of 31-03.5.

Sub-Section 8-1A track and field meet in Ada-Borup, Thursday, May 22

Girls team results: Norman County 174, Dilworth-G-F 164, Frazee 103, Barnesville 70, Park Christian 57, Fertile-Beltrami 51, Mahnomen/Waubun 37, Lake Park-Audubon 21, Hawley/Ulen-Hitterdal 21

Frazee girls results – 4x800: 1. Fraz 10:24.22…100-meter hurdles: 5. Ashley Laine 17.61; 6. Maddie Rue 17.62; 8. Briana Blauert 19.57…100 dash: 5. Cassidy Ziegler 13.95; 6. Taylor Wutzke 14.05; 16. Hannah Brady 14.91…4x200: 3. Frazee 1:55.07…1,600 run: 1. Ellie Morgan 5:44.29…4x100: 4. Fraz 57.00…400 dash: 7. Shania Lehman 1:08.10; 12. Taylor Wilkowski 1:12.16; 13. Mollee Byer 1:12.54…300 hurdles: 4. Rue 52.79; 7. Laine 53.73; 8. Blauert 55.59…800 run: 4. Holly McCamant 2:37.65; 16. Kiara Dekarske 3:04.30…200 dash: 2. Cassidy Ziegler 28.06; 18. Mackenzie Eckre 32.99…3200 run: 1. Megan Danielson 12:35.40…4x400: 6. Fraz 4:45.78…Long jump: 13. Lehman 12-09.5; 17. Laine 11-08.5; 20. Dekarske 10-10…Discus: 6. Blauert 84-06; 11. Ziegler 75-07; 14. Byer 69-09…High jump: 4. Hannah Brady 4-09…Shot put: 3. Blauert 32-03.5; 18. Byer 23-10; 22. Katie Jorschumb 19-06.75…Triple jump: 5. Laine 31-01.25; 6. Wutzke 29-10.5

Lake Park-Audubon girls results – 100 dash: 13. Erin Voge 14.60; 21. Brittanie Schafer 16.12; 23. Alexis Gehrig 17.03…4x200: 5. LPA 2:00.71….800 run: 5. Breann Hogie 2:37.82; 9. Rebecca Schermer 2:49.35…200 dash: 11. Bailee Bartunek 30.30; 13. Voge 31.33; 21. Schafer 33.59…3200 run: 11. Hannah Strom 15:18.73…4x400: 8. LPA 4:52.29…High jump: t-3. Schermer 4-11…Shot put: 7. Bartunek 31-03.5; 19. Schafer 22-02; 21. Madeline 21-00.25

Boys team results: Dilworth-G-F 173, Hawley/U-H 122, Mahnomen/Waubun 84.5, Park Christian 76, Fertile-Beltrami 68, Frazee 66.5, Norman County 53, Lake Park-Audubon 40, Barnesville 14

Frazee boys results – 4x800: 2. Fraz 9:13.65…110 hurdles: 5. Logan Gaetz 16.92; 10. Grant Jepson 17.88…100 dash:  4. Will Halverson 12.05; 10. Riley Kitchenmaster 12.37; 19. Garrett Malstrom 13.66…4x200: 5. Fraz 1:43.79…1600 run: 4. Tristan Watchorn 4:59.74; 17. Colton Olson 5:51.40…4x100: 1. Fraz 46.56…400 dash: 7. Brady Bellefeuille 57.38; 10. Caleb Wutzke 1:01.96; 11. Aaron Erickson 1:02.56…300 hurdles: 4. Jepson 43.24; 5. Gaetz 43.61…800 run: 4. Nathaniel Gieselhart 2:14.74; 10. Zac Watchorn 2:28.99…200 dash: 9. Kitchenmaster 25.07; 21. Charlton Wake 28.77…3,200 run: 10. Tanner Reetz 12:11.73; 11. Mike Miller 12:17.74…4x400: 6. Fraz 3:59.05…Long jump: 7. Halverson 17-03.75; 9. Jepson 17-00.5; 10. Gaetz 15-09…Shot put: 4. Malstrom 38-05; 9. Roger Thorp 35-09.25; 24. Wake 24-09.75…Discus: 17. Malstrom 90-0; 18. Thorp 85-06; 22. Cole Zick 54-09..High jump: t-9. Brady Bellefeuille, Erickson, T. Watchorn 5-01…Pole vault: 8. Jesse Trusty 8-0…Triple jump: 5. Halverson 37-07; 14. T. Watchorn 33-03.25

Lake Park-Audubon boys results – 100 dash: 7. Tory Haglund 12.24; 13. Mitch Zerr 12.76; 15. Carter Raaen 12.86…4x200: 3. LPA 1:40.91…4x100: 5. LPA 48.49…400 dash: 2. Haglund 54.41; 3. Roman Frederick 54.94…800 run: 13. Shane Toutges 2:30.70…200 dash: 5. Haglund 24.51; 10. Frederick 25.10; 13. Justin Hanson 25.46…3,200 run: 12. Bryant Briard 12:19.96…4x400: 4. LPA 3:48.95…Long jump: 10. Taylor Briard 16-10.25; 14. Isaiah Pearson 16-07.5…Shot put: 7. Briard 35-10.5; 20. Paul Jenson 30-01.5; 21. Zerr 30-00

Advertisement
Advertisement
Advertisement