Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Sub-Sections up next for DL team

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Detroit Lakes, 56501

Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

After a full 2010 season of high-level competition -- both against opposing teams and in-team competition -- the Detroit Lakes boys' golf team has finalized its Section 8-2A roster.

Advertisement
Advertisement

The final meet of the season saw a host of Lakers shooting in the 70's during the DL Invite at the Detroit Country Club Tuesday, as the first Laker team won with a score of 305.

But the medalist of the meet came from the DL second team in senior Ross Mickelson, who carded a three-over par 74.

Mickelson became the eighth Laker to medal at the meet, thus showing the heavy depth DL will bring into the Sub-Section meet Thursday at Wildflower Golf Course, starting at 10 a.m.

"Tuesday was a good tournament, it showed how good our depth is," said DL head coach Bob Gorden.

The Lakers had three golfers shooting five-over par 76, including senior Nate Ginnaty along with sophomores Karter Smith and Austin Rusness.

DL's first team's fourth score was a 77, carded by both junior Tanner Lane and eighth grader Michael Herzog.

"I was very happy with the end results," Gorden said. "There was a lot of competition on the team and that helped out."

Rick Hutchinson also shot a 78 for DL's second team, while Sam Goral and Tanner Schnathorst were low men on the third team with an 87.

The six DL golfers who will represent the Lakers Section 8-2A team will be Ginnaty, Lane, junior Connor Hedstrom, Smith, Rusness and Herzog.

"I just want the six guys to go out and have fun and just play solid," Gorden added. "They all know Wildflower pretty well."

The top three teams will advance to the Section 8-2A meet at Longbow Golf Course in Walker Tuesday.

The seven teams in the Sub-Section at Wildflower include DL, Hawley, Perham, Wadena-Deer Creek, Breckenridge, Pelican Rapids and Dilworth-Glyndon-Felton.

Laker results

Detroit Lakes Invite at the Detroit Country Club, Tuesday, May 25.

Team results -- Detroit Lakes I 305, West Fargo 312, Detroit Lakes II 313, Bemidji 335, Moorhead JV 349, Detroit Lakes III 350, Park Christian 357, Fergus Falls 367.

Top 10 All-Tournament Team -- Medalist: Ross Mickelson (DL II) 74, Steve Moroz (WF) 75, Nate Ginnaty (DL I) 76, Karter Smith (DL I) 76, Austin Rusness (DL I) 76, Nick Evin (WF) 76, Tanner Lane (DL I) 77, Michael Herzog (DL I) 77, Rick Hutchinson (DL II) 78, Nate Bausman (DL II) 80.

Laker I team results: Nate Ginnaty 76, Karter Smith 76, Austin Rusness 76, Michael Herzog 77, Tanner Lane 77, Connor Hedstrom 81.

Laker II team results: Ross Mickelson 74, Rick Hutchinson 78, Nate Bausman 80, Andy Schupp 81, Tyler Baukol 83, Joe Hanson 84.

Laker III team results: Brady Eilertson 85, Sam Goral 87, Tanner Schnathorst 87, Christine Hedstrom 91, Jackson Agather 91, Ian Fritz 93, Ben Mallow 92.

Advertisement
Advertisement
Advertisement