Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Isaac Clem swims the 100-yard freestyle against Park Rapids Tuesday evening inside the BTD Aquatics Center. DETROIT LAKES NEWSPAPERS/Brian Basham

Swimming & Diving: Panthers nip Lakers

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Detroit Lakes,Minnesota 56501 http://www.dl-online.com/sites/default/files/styles/square_300/public/field/image/1-15-swim.jpg?itok=vtha4rJa
Detroit Lakes Online
(218) 847-9409 customer support
Swimming & Diving: Panthers nip Lakers
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

It was as close as it could get Tuesday inside the BTD Aquatics Center, as the visiting Park Rapids boys’ swimming and diving team left with a narrow 95-91 victory over Detroit Lakes.

Advertisement
Advertisement

The Lakers made things interesting by winning the final event, the 400-yard freestyle relay, but the Panthers secured the win by taking second and third.

The Lakers captured nine events, but the Panthers were just a little bit deeper, gaining important points in the second through fourth place finishes.

Caleb Howard won the 200 freestyle with a time of 2:06.83, while Jared Olson followed up with a win in the 50 freestyle at 23.19, and also tied for first with Park Rapids’ Connor Smythe in the 100 backstroke, as each had times of 1:00.01.

Zane Freeman captured the diving event with a 205.95, as Michael Richter won the 100 butterfly with a sub-minute time of 58.60, and the 100 breaststroke with a 1:04.15.

DL also took the 200 medley relay, along with the 400 freestyle relay.

The Lakers finished fourth out of eight teams in the Bemidji Invite Saturday, as Isaac Clem was a first-place finisher in the 50 freestyle, followed by wins from Olson in the 100 backstroke and Richter in the 100 breaststroke.

The Lakers will be back in Bemidji for an invitational Saturday, starting at 12 p.m.       

Park Rapids at Detroit Lakes, Tuesday, Jan. 14

Panthers 95, Lakers 91

DL event results – 200 medley relay: 1. DL A (Caleb Howard, Michael Richter, Jared Olson, Brady Labine) 1:49.88…200 freestyle: 1. Howard 2:06.83; 4. Tanner Olson 2:18.54; 6. Quinn Bakken 2:28.84…200 individual medley: 1. J. Olson 2:18.05; 4. Spencer Heimark 2:37.52; 6. Tucker Strawsell 2:59.69…50 freestyle: 1. Isaac Clem 23.19; 3. Labine 25.60; 5. Ethan McCullough 27.32..Diving: 1. Zane Freeman 205.95; 3. Jacob Kempenich 176.55; 6. Austin Gedrose 148.40…100 butterfly: 1. Michael Richter 58.60; 3. Jake Anderson 1:06.44; 5. Heimark 1:13.29…100 freestyle: 2. Clem 52.58; 5. E. McCullough 1:01.27; 6. Austin Nelson 1:03.00…500 freestyle: 3. Tanner Olson 6:06.91; 5. Gabe Kitzmann 6:41.60; 6. Strawsell 6:46.23…200 freestyle relay: 2. DL A (Labine, E. McCullough, Anderson, Clem) 1:42.57; 4. DL B (Austin Nelson, Gedrose, Heimark, Tristan Johnson) 1:52.54; 6. DL C (Connor Haugrud, Rok Juricic, Elliot Musielewicz, Landon Lindsey) 2:10.05…100 backstroke: T-1. J. Olson 1:00.01; 3. Howard 1:05.38; 6. Kempenich 1:15.55…100 breaststroke: 1. Richter 1:04.15; 3. Freeman 1:16.00; 6. Nelson 1:23.09…400 freestyle relay: 1. DL A (Clem, Howard, Richter, Olson) 3:41.41; 4. DL B (Labine, Anderson, E. McCullough, Freeman) 3:59.88.

Detroit Lakes at Bemidji Invite Friday, Jan. 10

Team results: Melrose/Sauk Centre 498.5, Grand Forks 391, Grand Rapids 349, Detroit Lakes 315, Bemidji 298, Perham 172, Thief River Falls 158.5, Moorhead 136

DL event results – 200 medley relay: 2. DL A (Caleb Howard, Michael Richter, Jared Olson, Isaac Clem) 1:49.06; 11. DL B (Brady Labine, Zane Freeman, Jake Anderson, Ethan McCullough) 2:02.43…200 freestyle: 11. Howard 2:09.20; 20. Tanner Olson 2:23.05; 22. Gabe Kitzman 2:24.19; 24. Quinn Bakken 2:27.61…200 IM: 3. J. Olson 2:14.64; 19. Spencer Heimark 2:40.79; 22. Tucker Strawsell 2:57.61…50 freestyle: 1. I. Clem 23.09; 4. Austin McCullough 23.81; 13. Labine 25.93; 16. Anderson 26.85…Diving: 2. Freeman 200.20; 9. Austin Gedrose 129.25…100 butterfly: 3. Michael Richter 59.47; 11. Anderson 1:08.56; 19. Landon Lindsey 1:40.36...100 freestyle: 7. A. McCullough 54.43; 15. E. McCullough 1:00.29; 22. Austin Nelson 1:03.79; 23. Kitzman 1:04.84…500 freestyle: 13. Tanner Olson 6:13.26; 18. Heimark 6:30.57…200 freestyle relay: 3. DL A (Howard, E. McCullough, Clem, A. McCullough) 1:38.19; 12. DL B (Anderson, Bakken, Gedrose, Labine) 1:51.95; 17. DL C (Tristan Johnson, Elliot Musielewicz, Connor Haugrud, Kitzman) 2:02.21…100 backstroke: 1. Olson 1:01.06; 10. Howard 1:07.34; 21. Strawsell 1:24.03…100 breaststroke: 1. M. Richter 1:04.27; 12. Freeman 1:14.77; 16. Nelson 1:20.72; 17. Bakken 1:21.45…400 freestyle relay: 2. DL A (Clem, A. McCullough, Richter, Olson) 3:31.94; 11. DL B (Labine, Heimark, Freeman, E. McCullough) 4:05.47; 16. DL C (Kitzman, Haugrud, Strawsell, Tanner Olson) 4:41.04

Follow us on Twitter @DLNewspapers

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness