Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Three Raiders qualify for Sections

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Detroit Lakes,Minnesota 56501 http://www.dl-online.com/sites/default/files/styles/square_300/public/field/image/5-29-lpa-track-brianne-hogie.jpg?itok=FhNF4XKf
Detroit Lakes Online
(218) 847-9409 customer support
Three Raiders qualify for Sections
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

A trio of Lake Park-Audubon track and field athletes made it out of the Sub-Section 8-1A meet Thursday in East Grand Forks.

Advertisement
Advertisement

Breann Hogie qualified for the Section 8-1A meet by placing second in the 800-meter run with a personal-best time of 2:31, while Becca Schermer was third in the high jump with a height of 4-11.

For the Raider boys, Tory Haglund qualified in the 400 dash with a third-place time of 54.10, while he will now have to wait and see if his 100 and 200 dash event times of 12.20 and 24.59, respectively, will be good enough to qualify.

The Section 8-1A meet will be in Mahnomen Saturday. 

Raider results - Sub-Section 8-1A meet at East Grand Forks, Thursday, May 23

Raider girls results (*Section qualifier) – 100 dash: 11. Brittany Rislund 14.34; 21. Brianne Huesman 15.53; 22. Madeline Grossman 15.63…4x200: 7. LPA (Bailee Bartunek, Rebecca Schermer, Breann Hogie, Brittany Rislund) 1:58.77…800 run: *2. Hogie 2:31.19; 9. Schermer 2:41.36…200 dash: 9. Bartunek 29.76; 16. Rislund 30.82; 20. Huesman 32.21…3,200 run: 11. Hannah Strom 14:18.24…4x400: 5. LPA (Bartunek, Schermer, Hogie, Grossman) 4:44.22…High jump: *3. Schermer 4-11; *4. Hogie 4-09…Shot put: 7. Bartunek 29-04; 15. Grossman 24-02.

Raider boys results (*Section qualifier) – 4x800: 5. LPA (Isaiah Pearson, Jacob Huesman, Jonah Lange, Walker Charboneau) 9:24.49…4x200: 6. LPA (Justin Hanson, Mat Pepper, Paul Jenson, Taylor Briard) 1:44.49…100 dash: 6. Tory Haglund 12.20; 9. Briard 12.44; 19. Mitch Zerr 13.11…400 dash: *3. Haglund 54.10; 10. Pearson 57.38…300 hurdles: 9. Lange 49.69; 12. Charboneau 52.44…800 run: 17. Charboneau 2:34.66…200 dash: 5. Haglund 24.59; 14. Zerr 26.81…3,200 run: 9. Briard 12:00.47…4x400: 6. LPA (Pearson, Huesman, Jenson, Charboneau) 4:04.07…High jump: 8. Hanson 5-05…Long jump: 5. Pearson 17-07; 14. Jenson 15-10.5; 21. Briard 11-11.75…Shot put: 12. Mat Pepper 37-09.5; 20. Lange 29-09.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness