Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Track and Field: Laker teams bust out in Thief River Falls

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Detroit Lakes,Minnesota 56501 http://www.dl-online.com/sites/all/themes/dlonline_theme/images/social_default_image.png
Detroit Lakes Online
(218) 847-9409 customer support
Track and Field: Laker teams bust out in Thief River Falls
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

The Detroit Lakes track and field teams are starting to rise to the top after the Laker girls won the Thief River Falls Invite and the boys finished second.

Advertisement
Advertisement

The Laker girls won seven events, including all three sprinting events and both throwing competitions.

Allison Berg won the 100-meter dash with a 13.26, while Lindsey Heinecke took each the 200 and 400 dash events.

Junior Shay Nielsen won both the shot put (43-05 and discus (118-05).

“I was very pleased with the efforts from our girls yesterday,” said DL head girls’ coach Mike Labine. “I thought every athlete we brought along, from seniors to eight graders, had a great day.”

Megan Ostlie ran her first 3,200 meters of the year, and had an outstanding time of 11:39.08. 

“Only Hanna Grinaker has run a faster 3,200 meters in DL history,” Labine added. “We challenged Lindsey Heinecke to really compete at a different level, and she definitely did that.”

Berg won the high jump and long jump, along with the 100 dash.

“I thought Allison Berg had a great day,” Labine said. “We put Allison in the 100 meters to see if that was a possible True Team event for her, and she won the race. 

Abby Ullyott had her best day of the year with a fifth-place finish in the 300 hurdles.

“She has been working hard in practice and it definitely showed yesterday,” Labine said. “I’m very excited about seeing how fast she can run this season.”

Several of DL’s freshmen athletes had huge personal best marks, as well.

“They maybe did not make the top eight places, but are showing great improvement and are not far away from cracking our varsity line-up,” Labine said. “I think the team scores showed how talented this team is and how we are really excited about the possibilities coming up at True Team and the Mid-State Conference meet.”

The Laker boys had a pair of victories by Matthew Lundstrom, who won each the 1,600 (4:30.50) and the 800 (2:04.09).

Senior Zach Foltz was second in the 3,200 run, while Jonathan Hallisey was second in the long jump.

Detroit Lakes at Thief River Falls, Tuesday, April 22

Girls team results: Detroit Lakes 151, Bemidji 107, Moorhead 89.5, Fergus Falls 83, Roseau 80, Thief River Falls 74.5, East Grand Forks 47, Warroad 38, BGMR 23, Red Lake County 8.

DL results (top 10 finishers) – 100 dash: 1. Allison Berg 13.26; 10. Naomi Larson 13.87…200 dash: 1. Lindsey Heinecke 26.33; 8. Hannah Okeson 29.06…400 dash: 1. Heinecke 59.26; 3. Addie Kay Johnson 1:01.26…800 run: 8. Rachel Wentz 2:56.43; 9. Kendra Kvebak 2:56.93…1600 run: 6. Mackenzie Ostlie 6:05.09; 9. K. Kvebak 6:22.05…3200 run: 1. Megan Ostlie 11:39.08; 7. Haley Groth 13:29.46; 10. Auroura Eckberg 14:01.96…100 hurdles: 6. Leah Chavez 18.32…300 hurdles: 5. Abby Ullyott 50.39; 7. Chavez 53.17; 9. Hannah Rhodes 54.41…4x100: 2. DL A 53.30; 10. DL B 58.00…4x200: 1. DL A (Johnson, Emma Disse, Sarah Halbakken, Heinecke) 1:50.28; 9. DL B 1:58.76…4x400: 3. DL A 4:25.47…4x800: 3. DL A 10:36.39…High jump: 1. Berg 5-0; 10. Cassandra Jensen 4-06…Pole vault: 9. Katie Crawford 7-0…Long jump: 1. Berg 16-07.5; 7. Darci Molander 14-08.25…Triple jump: 4. Molander 33-0; 8. Halbakken 31-05.5; 9. Josie Harrier 30-10…Shot put: 1. Shay Nielsen 43-05; 5. Madeline Hoffert 32-02…Discus: 1. Nielsen 118-05; 9. Dannah Nephew 83-03

Boys team results: Moorhead 188, Detroit Lakes 105.5, Bemidji 82.5, Fergus Falls 74, East Grand Forks 71, Roseau 61, Thief River Falls 52, Warroad 29, BGMR 20, Red Lake County 13

DL boys results – 100 dash: 4. Jonathan Hallisey 11.82…200 dash: 5. Brady Labine 23.79; 10. Carter Schwan 25.40…800 run: 1. Matthew Lundstrom 2:04.09; 2. Jacob Fritz 2:05.16; 8. Zack Buboltz 2:17.76…1600 run: 1. Lundstrom 4:30.50; 8. Buboltz 5:01.39…3200 run: 2. Zach Foltz 10:43.81; 5. Austin Askelson 11:19.22; 6. Anthony Meyer 11:34.20; 7. Connor Haugrud 11:39.47…300 hurdles: 6. Parker Jackson 47.06…4x100: 5. DL A 48.87…4x200: 3. DL A 1:37.34…4x400: 5. DL A 3:45.99…4x800: 3. DL A 9:17.74…High jump: 8. Ben Hokanson 5-06…Pole vault: 6. Jackson 10-06; 8. Labine 10-0…Long jump: 2. Hallisey 19-05.5…Triple jump: 7. John Wiebolt 36-01…Shot put: 4. Ty Heinecke 44-03; 5. Kirby Siewert 44-02

Advertisement
Brian Wierima
Detroit Lakes Newspapers Sports Editor for the last 15 years. St. Cloud State University graduate, who hails from Deer Creek, MN. 
Advertisement
Advertisement