Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Elementary winners in the Young Artist/Young Writer Competition.

Young artists, young winners

Email Sign up for Breaking News Alerts
wave Detroit Lakes,Minnesota 56501 http://www.dl-online.com/sites/default/files/styles/square_300/public/fieldimages/5/0304/3-15waveyoung-writers.jpg?itok=osPzb6d7
Detroit Lakes Online
(218) 847-9409 customer support
Young artists, young winners
Detroit Lakes Minnesota 511 Washington Avenue 56501

The following students won awards in the 2009 Young Artist/Young Writer's Competition during the Detroit Lakes American Indian Awareness Week.

Advertisement
Advertisement

- Division K-2nd grade:

First Place Painting --Annie Campbell Roosevelt Grade 1

First Place Drawing --Shannon Eifealdt Roosevelt Grade 2

Second Place Drawing --Derek Bjerke Roosevelt Grade 2

Third Place Drawing -- Brianna Johnson Roosevelt Grade 2

- Division 3rd-5th Grade:

First Place Crafts -- Alexis Floding Roosevelt Grade 3

First Place Beadwork -- Bethany Steile Roosevelt Grade 4

First Place Painting -- Correna Miller Roosevelt Grade 4

First Place Colored Drawing -- Auroura Eckberg Roosevelt Grade 5

Second Place Colored Drawing -- Ronald Blauert Roosevelt Grade 5

Third Place Colored Drawing -- Mia Clark Roosevelt Grade 4

Third Place Colored Drawing -- Lydia Miller Roosevelt Grade 3

First Place Black & White Drawing -- Bethany Steile Roosevelt Grade 4

Second Place Black & White Drawing -- Kely Achterling Roosevelt Grade 4

Third Place Black & White Drawing -- Cameron Erb Roosevelt Grade 3

- Division 6-8th Grade:

First Place Painting -- Angel Jackson DLMS Grade 6

First Place Black&White Drawing -- Angel Jackson DLMS Grade 6

Second Place Black & White Drawing -- Matti Vanata DLMS Grade 6

Third Place Black & White Drawing -- Caitlin Moore DLMS Grade 6

First Place Poetry -- Makayla Morris DLMS Grade 6

Second Place Poetry -- Caitlin Moore DLMS Grade 6

Third Place Poetry -- Megan Vogt DLMS Grade 6

Second Place Earrings -- Addie Steile DLMS Grade 6

First Place Dreamcatcher -- Megan Vogt DLMS Grade 6

Honorable Mention Dreamcatcher -- Jessica Graham DLMS Grade 7

First Place Crafts -- Shania Alto DLMS Grade 6

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness