Local students earn degrees from UND

Thousands of students graduated from the University of North Dakota at spring 2019 commencement ceremonies held on Saturday, May 11 in the Alerus Center at Grand Forks.

The following local students earned their degrees at the conclusion of the spring semester (academic honors and degrees listed in parentheses).

From Audubon: Brittanie L. Schafer (Bachelor of General Studies); Emily K. Sunram (cum laude, Bachelor of Science in Education, double major in elementary education and early childhood education); Kylie M. Walthers (Bachelor of General Studies).

From Detroit Lakes: Patrick A. Bakken (cum laude, Juris Doctor, Law); John A. Brunner (magna cum laude, Bachelor of Science in Mechanical Engineering); Andrew P. Kohlmeyer (Master of Business Administration); Austin K. Nelson (Bachelor of Arts, History); Sarah J. Siewert (Certificates of Medical Laboratory Science Categorical Training in Microbiology, Clinical Chemistry/Urinalysis, Hematology/Hemostatis and Immunohematology); Matlyn R. Tschider (magna cum laude, Bachelor of General Studies).

WDAY logo
listen live
watch live

From Frazee: Susan A. Bell (Bachelor of General Studies).

From Menahga: Jake M. Lahti (Bachelor of General Studies).

From Ogema: Tyson B. Libby (Bachelor of Accountancy).

From Osage: Zachary L. Hagen (Bachelor of Business Administration, Banking and Financial Economics).



Area students graduate from NDSU

North Dakota State University, Fargo, awarded 1,780 degrees at the conclusion of spring semester 2019.

The following area students were among those to graduate (academic honors and degrees listed in parentheses).

From Audubon: Thomas Gabriel Brown (Bachelor of Science, General Agriculture); Ryan Rodger Iwerks (Bachelor of Science, Management); Alexander Heinz Neumann (Bachelor of Science, Interior Design, with honors).

From Detroit Lakes: Anthony Jeffrey Boehm (Bachelor of Science, Construction Management, with honors); Kadee Jo Brogren (Bachelor of Science, Hospitality and Tourism Management); Samuel Donald Champa (Bachelor of Science, Biological Sciences); Kody Izak Dihn, Bachelor of Science, Mechanical Engineering); Zachary John Foltz (Bachelor of Science, Sports and Urban Turfgrass Management). Sydney Erin Foltz (Bachelor of Science, Apparel, Retail Merchandising and Design, with honors); Richard Alan Grossman (Master of Business Administration); Korgen Lee Halver (Bachelor of Science, Mechanical Engineering); Collin Tayler Harris (Doctor of Pharmacy); Ross Conrad Kalberer (Bachelor of Science, Agricultural Economics); Alishia A. Kulzer (Bachelor of Science, Hospitality and Tourism Management); Anthony Michael Loegering (Bachelor of Science, Finance); Rebecca Kristine Meyer (Bachelor of Science, Human Development and Family Science); Skye Allen O'Brien (Bachelor of Science, Sociology); Matthew Joseph Solem (Bachelor of Science, Management Information Systems, with honors); Thomas R. Sorum (Bachelor of Science, Animal Science, with honors); Olivia Vogt (Master of Science, Mass Communications).

From Frazee: Mollee Ann Beyer (Bachelor of Science, Sports Management); Karen Michelle Crabtree (Master of Arts, Community Development); Kayla Mary Meyers (Bachelor of Science, Human Development and Family Science); Alexis Nicole Peichel (Bachelor of Science, Nursing, with honors); Katie Nicole Smith (Bachelor of Science, Management); Samuel Charles Willenbring (Bachelor of Science, Mechanical Engineering, with honors).

From Lake Park: Rilee Marie Burnside (Bachelor of Science, Biological Sciences Education); Justin Gordon Hanson (Bachelor of Science, Electrical Engineering); Jacob John Huesman (Bachelor of Science, Electrical Engineering, with honors); Paige Jessica Omberg (Bachelor of Science, Architecture, with honors); Emma Kaye Osborn (Bachelor of Science, Business Administration, with honors).

From Menahga: Bradi Carlson (Master of Education, Counseling); Anders Walter Tolkkinen (Bachelor of Science, Civil Engineering, with honors); Marcus Loren Tolkkinen (Bachelor of Science, Civil Engineering, with honors).

From Rochert: Josh Huesman (Bachelor of Science, Mechanical Engineering, with honors); Sarah Ann Labine (Bachelor of Science, Animal Science); Dalton Utke (Bachelor of Science, Biological Sciences).

From Vergas: Reid Edison Larkin (Bachelor of Science, Natural Resources Management).

From Waubun: Cody John Riggle (Bachelor of Science, Zoology, with honors).

A student must earn a 3.50 grade point average or higher to graduate with honors from NDSU.



Musielewicz graduates from SCSU

Ryan Musielewicz, Detroit Lakes, earned a Bachelor of Arts degree in Criminal Justice Studies and graduated with magna cum laude honors from St. Cloud State University this spring.

St. Cloud State University graduated more than 1,178 students at the conclusion of spring semester 2019. Commencement ceremonies took place Friday, May 10.