Following are the local winners from the 2019 Becker County Fair. Senior Division includes kids in grades 9 and up, Junior Division is grades 6-8 and Beginner Division is grades 3-5.

Beef

Overall Prospect Calf

Champion – Teigan Bjerke, Franklin Club

Reserve Champion – McKinna Greggersen, Independent

WDAY logo
listen live
watch live

Junior Yearling

Champion – McKinna Greggersen, Independent

Reserve Champion – Maren Hoban, Franklin Club

Cow Calf

Champion –McKinna Greggersen, Independent

Reserve Champion –Teigan Bjerke, Franklin Club

Overall Female

Champion – McKinna Greggersen, Independent

Reserve Champion – Maren Hoban, Franklin Club

Market Heifer

Champion – Mary Ullmer, Busy Bees

Overall Market Steer

Champion – McKinna Greggersen, Independent

Reserve Champion – McKinna Greggersen, Independent

Dairy Steer

Champion – Hayden Schlauderaff, Happy Hillside

Reserve Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Beef Showmanship

Senior Champion – Maren Hoban, Franklin Club

Senior Reserve Champion – Tyler Bjerke, Franklin Club

Junior Champion – Riyan Eckert, Wild Things

Junior Reserve Champion – Teigan Bjerke, Franklin Club

Beginner Champion – Ruby Eickert, Wild Things

Beginner Reserve Champion – Brady Mitchell, Happy Hillside

Bicycle

Beginner Champion – Jordan Nelson, Happy Hillside

Cat Show

Junior Champion – Piper Hembre, Happy Hillside

Beginner Champion – Haidyn Berg, Burlington Cubs

Child Development

Senior Champion – Gracie Johnson, Franklin Club

Junior Champion – Keela Johnson, Franklin Club

Citizenship

Senior Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Junior Champion – Sam Bestge, Franklin Club

Beginner Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Clothing - Constructed

Senior Champion – Abigail Sellgren, Height-Of-Land 69’ers

Senior Reserve Champion – Abigail Sellgren, Height-Of-Land 69’ers

Senior Honorable Mention – Faith Christensen, Happy Hillside

Junior Champion – Isabelle Lindquist, Busy Bees

Junior Reserve Champion – Alexis Kohler, Wild Things

Beginner Champion – Rose Splonskowski, Busy Bees

Beginner Reserve Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Beginner Honorable Mention – Zada Foltz, Happy Hillside

Beginner Honorable Mention – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Clothing - Purchased

Senior Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Senior Reserve Champion – Tyler Bjerke, Franklin Club

Senior Honorable Mention – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Junior Champion – Alexis Kohler, Wild Things

Beginner Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Beginner Honorable Mention – Keira Schlauderaff, Happy Hillside

Clothing - Non Garment

Senior Champion – Faith Christensen, Happy Hillside

Senior Reserve Champion – Abigail Sellgren, Height-Of-Land 69’ers

Beginner Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Samuel Strom, Busy Bees

Consumer Education

Senior Champion – Abigail Sellgren, Height-Of-Land 69’ers

Junior Champion – Seth Jepson, Wolf Lake Woodchucks

Corn

Beginner Champion – Tristin Strom, Busy Bees

Creative Arts (Fine Arts)

Senior Champion – Morgan Klein, Independent

Senior Reserve Champion – Faith Jepson, Height-Of-Land 69’ers

Senior Honorable Mention – Katie McConkey, Cloverdale Club

Senior Honorable Mention – Mary Ullmer, Busy Bees

Senior Honorable Mention – Kirsten St. Germain, Burlington Cubs

Senior Honorable Mention – Claire Splonskowski, Busy Bees

Junior Champion – Elizabeth Schauer, Franklin Club

Junior Reserve Champion – Sophia Schindler, River Valley

Junior Honorable Mention – Stephen Splonskowski, Busy Bees

Junior Honorable Mention – Alivia Warling, Busy Bees

Junior Honorable Mention – Seth Jepson, Wolf Lake Woodchucks

Junior Honorable Mention – Lindsey Rotz, Busy Bees

Beginner Champion – Mara Bestge, Franklin Club

Beginner Reserve Champion – Jordan Nelson, Happy Hillside

Beginner Honorable Mention – Anna Jepson, Wolf Lake Woodchucks

Creative Arts (Crafts)

Senior Champion – Mary Ullmer, Busy Bees

Senior Reserve Champion – Claire Splonskowski, Busy Bees

Senior Honorable Mention – Jayda Swegarden, River Valley

Junior Champion – Haylee Aho, Wolf Lake Woodchucks

Junior Reserve Champion – Bernice Minske, Franklin Club

Junior Honorable Mention – Martin Eklund, Happy Hillside

Beginner Champion – Rylan Mills, Wolf Lake Woodchucks

Beginner Reserve Champion – Lucia Splonskowski, Busy Bees

Beginner Honorable Mention – Brady Mitchell, Happy Hillside

Beginner Honorable Mention – Dylann Bowdish, Height-Of-Lakes 69’ers

Dairy

Beginner Calf

Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Reserve Champion – Keira Schlauderaff, Happy Hillside

Winter Calf

Champion – Brady Mitchell, Happy Hillside

Reserve Champion – Seth Spadgenske, Height-Of-Land 69’ers

Fall Calf

Champion – Cael Schlauderaff, Happy Hillside

Reserve Champion – Kate Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

Junior Yearling

Champion – Thad Schlauderaff, Happy Hillside

Reserve Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Senior Yearling

Champion – Kate Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

Reserve Champion – Cael Schlauderaff, Happy Hillside

Junior Animal (Overall)

Champion – Cael Schauderaff, Happy Hillside

Reserve Champion – Kate Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

Honorable Mention – Brady Mitchell, Happy Hillside

2-Year-Old

Champion – Kate Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

Reserve Champion – Maya Schlauderaff, Happy Hillside

3-Year-Old

Champion – Cael Schlauderaff, Happy Hillside

Reserve Champion – Kate Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

4-Year-Old

Champion – Kate Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

Reserve Champion – Adam Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

Aged

Champion – Kate Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

Reserve Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Senior Animal (Overall)

Champion – Kate Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

Reserve Champion – Kate Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

Honorable Mention – Cael Schlauderaff, Happy Hillside

Dairy (Overall)

Champion – Kate Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

Reserve Champion – Kate Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

Dairy Showmanship

Senior Champion – Kate Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

Senior Reserve Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Junior Champion – Maya Schlauderaff, Happy Hillside

Junior Reserve Champion – Seth Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

Beginner Champion – Brady Mitchell, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Addison Aho, Wolf Lake Woodchucks

Demonstrations (Project)

Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Reserve Champion – Sam Bestge, Franklin Club

Dog

Obedience

Champion Foundation – Lily Haugrud, Burlington Cubs

Champion Novice – Samantha Yliniemi, Independent

Rally

Champion Novice – Samantha Yliniemi, Independent

Champion Rally Exc. – Morgan Klein, Independent

Agility

Champion Advanced – Morgan Klein, Independent

Champion Jumpers 3 – Morgan Klein, Independent

Showmanship

Champion Junior Novice – Sam Yliniemi, Independent

Champion Senior Open – Sam Yliniemi, Independent

Reserve Champion Senior Open – Morgan Klein, Independent

Engineering/Robotics

Junior Champion – Martin Eklund, Happy Hillside

Junior Reserve Champion – Neil Trowbridge, Happy Hillside

Beginner Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Entomology

Junior Champion – Victor Splonskowski, Busy Bees

Beginner Champion – Rylan Mills, Wolf Lake Woodchucks

Exploring Animals

Senior Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Senior Reserve Champion – Gracie Johnson, Franklin Club

Beginner Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Addison Welter, Busy Bees

Exploring the Environment

Beginner Champion – Noelle Trowbridge, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Charlotte Trowbridge, Happy Hillside

Fashion Revue - Constructed

Senior Champion – Faith Christensen, Happy Hillside

Senior Reserve Champion – Abigail Sellgren, Height-Of-Land 69'ers

Senior Honorable Mention – Faith Christensen, Happy Hillside

Senior Honorable Mention – Abigail Sellgren, Height-Of-Land 69'ers

Junior Champion – Alexis Kohler, Wild Things

Junior Reserve Champion – Isabelle Lindquist, Busy Bees

Beginner Champion – Rose Splonskowski, Busy Bees

Beginner Reserve Champion – Zada Foltz, Happy Hillside

Beginner Honorable Mention – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Fashion Revue - Purchased

Senior Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Senior Reserve Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Junior Champion – Alexis Kohler, Wild Things

Beginner Champion – Keira Schlauderaff, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Beginner Honorable Mention – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Beginner Honorable Mention – Keira Schlauderaff, Happy Hillside

Fishing Sports

Junior Champion – Isabelle Lindquist, Busy Bees

Flower Gardening

Senior Champion – Zeb Lewis, River Valley

Senior Reserve Champion – Claire Splonskowski, Busy Bees

Beginner Champion – Lucia Splonskowski, Busy Bees

Beginner Reserve Champion – Elizabeth Ullmer, Busy Bees

Food & Nutrition

Senior Champion – Abigail Sellgren, Height-Of-Land 69'ers

Senior Reserve Champion – Katie McConkey, Cloverdale Club

Senior Honorable Mention – Alyssia Mitchell, Happy Hillside

Junior Champion – Cael Schlauderaff, Happy Hillside

Junior Reserve Champion – Elaina Mattson, Franklin Club

Beginner Champion – Anna Jepson, Wolf Lake Woodchucks

Beginner Reserve Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Beginner Honorable Mention – Lucia Splonskowski, Busy Bees

Food Preservation

Senior Champion – Katie McConkey, Cloverdale Club

Senior Reserve Champion – Faith Christensen, Happy Hillside

Junior Champion – Isabelle Lindquist, Busy Bees

Junior Reserve Champion – Jackson Mickkelsen, Franklin Club

Beginner Champion – Brady Mitchell, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Rose Splonskowski, Busy Bees

Food Revue

Senior Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Senior Reserve Champion – Katie McConkey, Cloverdale Club

Beginner Champion – Mara Bestge, Franklin Club

Beginner Reserve Champion – Brady Mitchell, Happy Hillside

Forest Resources

Senior Champion – Katie McConkey, Cloverdale Club

Geology

Beginner Champion – Chloe Johnson, Franklin Club

Beginner Reserve Champion – Charlotte Trowbridge, Happy Hillside

Goat

Dairy Goat – Junior Doe

Champion – Dylann Bowdish, Height-Of-Land 69'ers

Reserve Champion – Zeb Lewis, River Valley

Dairy Goat – Senior Doe

Champion – Zeb Lewis, River Valley

Reserve Champion – Zeb Lewis, River Valley

Market Goat

Champion –McKinna Greggersen, Independent

Reserve Champion – Elaina Mattson, Franklin Club

Meat Goat – Breeding Doe

Champion – Blake Myllykangas, Height-Of-Land 69'ers

Reserve Champion – Emily Myllykangas, Height-Of-Land 69'ers

Dairy Goat Showmanship

Senior Champion – Zeb Lewis, River Valley

Beginner Champion – Dylann Bowdish, Height-Of-Land 69'ers

Meat/Market Goat Showmanship

Senior Champion – McKinna Greggersen, Independent

Senior Reserve Champion – Samantha Yliniemi, Independent

Junior Champion – Taylor Schauer, Franklin Club

Junior Reserve Champion – Elaina Mattson, Franklin Club

Beginner Champion – Dylann Bowdish, Height-Of-Land 69'ers

Beginner Reserve Champion – Flynn Mattson, Franklin Club

Health

Senior Champion – Maria Schauer, Franklin Club

Junior Champion – Keela Johnson, Franklin Club

Beginner Reserve Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Home Environment

Senior Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Senior Reserve Champion – Theresa Splonskowski, Busy Bees

Beginner Champion – Jordan Nelson, Happy Hillside

Horse

Horseless Horse

Junior Champion – Brooke Loreth, Wild Things

Junior Reserve Champion – Bernice Minske, Franklin Club

Horse Training

Champion – Cameron Lunde, Independent

Pleasure Class: English Pleasure

Senior Champion – Elle Cymbulak, Independent

Senior Reserve Champion – Julia Teiken, Independent

Junior Champion – Sophia Strand, Height-Of-Land 69'ers

Junior Reserve Champion – Greta Lindstrom, Becker County Cloverdale Club

Pleasure Class: English Equitation

Senior Champion – Elle Cymbaluk, Independent

Senior Reserve Champion – Julia Teiken, Independent

Junior Champion – Greta Lindstrom, Becker County Cloverdale Club

Junior Reserve Champion – Sophia Strand, Height-Of-Land 69'ers

Pleasure Class: Halter Showmanship

Senior Champion – Elle Cymbaluk, Independent

Senior Reserve Champion – Cameron Lunde, Independent

Junior Champion – Sophia Strand, Height-Of-Land 69'ers

Junior Reserve Champion – Stephen Splonskowski, Busy Bees

Beginner Champion – Hadley Mack, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Francesca Splonskowski, Busy Bees

Pleasure Class: Western Horsemanship

Senior Champion – Elle Cymbaluk, Independent

Senior Reserve Champion – Julia Teiken, Independent

Junior Champion – Greta Lindstrom, Becker County Cloverdale Club

Junior Reserve Champion – Sophia Strand, Height-Of-Land 69'ers

Beginner Champion – Hadley Mack, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Francesca Splonskowski, Busy Bees

Pleasure Class: Western Pleasure

Senior Champion – Elle Cymbaluk, Independent

Senior Reserve Champion – Julia Teiken, Independent

Junior Champion – Sophia Strand, Height-Of-Land 69'ers

Junior Reserve Champion – Stephen Splonskowski, Busy Bees

Beginner Champion – Hadley Mack, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Francesca Splonskowski, Busy Bees

Pleasure Class: Trail

Senior Champion – Elle Cymbaluk, Independent

Senior Reserve Champion – Julia Teiken, Independent

Junior Champion – Sophia Strand, Height-Of-Land 69'ers

Junior Reserve Champion – Stephen Splonskowski, Busy Bees

Beginner Champion – Hadley Mack, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Francesca Splonskowski, Busy Bees

Game Class: Pole Weaving

Senior Champion – Bella Syvertson, Independent

Senior Reserve Champion – Jenna Tollefson, Independent

Junior Champion – Stephen Splonskowski, Busy Bees

Junior Reserve Champion – Greta Lindstrom, Becker County Club

Beginner Champion – Haidyn Berg, Burlington Cubs

Game Class: Jumping Figure 8

Senior Champion – Bella Syvertson, Independent

Senior Reserve Champion – Jayda Swegarden, River Valley

Junior Champion – Greta Lindstrom, Becker County Club

Junior Reserve Champion – Abbi Strandberg, River Valley

Beginner Champion – Haidyn Berg, Burlington Cubs

Beginner Reserve Champion – Hadley Mack, Happy Hillside

Game Class: Key Race

Senior Champion – Jenna Tollefson, Independent

Senior Reserve Champion – Jayda Swegarden, River Valley

Junior Champion – Abbi Strandberg, River Valley

Junior Reserve Champion – Grace Gunderson, Becker County Club

Beginner Champion – Haidyn Berg, Burlington Cubs

Beginner Reserve Champion – Hadley Mack, Happy Hillside

Game Class: Barrel Race

Senior Champion – Ashley Strandberg, River Valley

Senior Reserve Champion – Bella Syvertson, Independent

Junior Champion – Abbi Strandberg, River Valley

Junior Reserve Champion – Greta Lindstrom, Becker County Club

Beginner Champion – Hadley Mack, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Haidyn Berg, Burlington Cubs

Indoor Gardening

Senior Champion – Zeb Lewis, River Valley

Junior Champion – Haylee Aho, Wolf Lake Woodchucks

Beginner Champion – Zada Foltz, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Noelle Trowbridge, Happy Hillside

Beginner Honorable Mention – Luke Isola, Height-Of-Land 69'ers

Beginner Honorable Mention – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Lawn & Landscape

Senior Champion – Rachel Ullmer, Busy Bees

Senior Reserve Champion – Zeb Lewis, River Valley

Beginner Champion – Francesca Splonskowski, Busy Bees

Beginner Reserve Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Livestock Posters

Senior Champion – Faith Christensen, Happy Hillside

Senior Reserve Champion – Faith Christensen, Happy Hillside

Junior Champion – Alexis Kohler, Wild Things

Junior Reserve Champion – Whitney Mikkelsen, Franklin Club

Beginner Champion – Addison Welter, Busy Bees

Beginner Reserve Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Beginner Honorable Mention – Sophia Sweeney, Height-Of-Land 69'ers

Needle Arts

Senior Champion – Mary Ullmer, Busy Bees

Senior Honorable Mention – Madison Johnson, Independent

Junior Champion – Bernice Minske, Franklin Club

Performing Arts

Senior Champion – Bergen Eklund, Happy Hillside

Senior Reserve Champion – Zeb Lewis, River Valley

Senior Honorable Mention – Mary Ullmer, Busy Bees

Senior Honorable Mention – Abigail Sellgren, Height-Of-Land 69'ers

Junior Champion – Martin Eklund, Happy Hillside

Junior Reserve Champion – Cael Schlauderaff, Happy Hillside

Junior Honorable Mention – Alexis Kohler, Wild Things

Junior Honorable Mention – Alexis Kohler, Wild Things

Beginner Champion – Keira Schlauderaff, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Elizabeth Ullmer, Busy Bees

Pet Display

Senior Champion – Faith Christensen, Happy Hillside

Junior Champion – Taylor Schauer, Franklin Club

Pet Show

Senior Champion – Faith Christensen, Happy Hillside

Junior Champion – Taylor Schauer, Franklin Club

Beginner Champion – Addison Aho, Wolf Lake Woodchucks

Beginner Reserve Champion – Brody Yliniemi, Wolf Lake Woodchucks

Beginner Honorable Mention – Hadley Mack, Happy Hillside

Photography - Manipulation

Senior Champion – Claire Splonskowski, Busy Bees

Junior Champion – Erin Schauer, Franklin Club

Beginner Champion – Brady Mitchell, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Mikela Warling, Busy Bees

Beginner Honorable Mention – Brady Mitchell, Happy Hillside

Photography - Elements

Senior Champion – Claire Splonskowski, Busy Bees

Senior Reserve Champion – Jayda Swegarden, River Valley

Senior Honorable Mention – Annelise Lage, Wild Things

Senior Honorable Mention – Zeb Lewis, River Valley

Senior Honorable Mention – Kirsten St. Germain, Burlington Cubs

Junior Champion – Leo Splonskowski, Busy Bees

Junior Reserve Champion – Victor Splonskowski, Busy Bees

Junior Honorable Mention – Olivia Lage, Wild Things

Beginner Champion – Jordan Nelson, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Kyleigh Okeson, Wild Things

Beginner Honorable Mention – Jordan Nelson, Happy Hillside

Beginner Honorable Mention – Evelyn Lage, Wild Things

Beginner Honorable Mention – Avion Downing, Burlington Cubs

Plants & Soils

Beginner Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Potatoes

Senior Champion – Faith Christensen, Happy Hillside

Senior Reserve Champion – Faith Christensen, Happy Hillside

Junior Champion – Brayden Kruger, Franklin Club

Poultry

Chickens - Market Pen

Champion – Anna Ullmer, Busy Bees

Reserve Champion – Zeb Lewis, River Valley

Chickens – Egg Production (White)

Champion – Abigail Sellgren, Height-Of-Land 69'ers

Reserve Champion – Thomas Hoffmann, Franklin Club

Chickens – Egg Production (Brown)

Champion – Carter Minske, Franklin Club

Reserve Champion – Thomas Hoffmann, Franklin Club

Chickens - Breeding Pen

Champion – Abigail Sellgren, Height-Of-Land 69'ers

Reserve Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Ducks – Market Pen

Champion – Sam Loreth, Wild Things

Reserve Champion – Brooke Loreth, Wild Things

Turkeys – Market Pen

Champion – Claire Splonskowski, Busy Bees

Reserve Champion – Stephen Splonskowski, Busy Bees

Poultry Showmanship

Senior Champion – Isaiah Holm, Wild Things

Senior Reserve Champion – Zeb Lewis, River Valley

Junior Champion – Anna Ullmer, Busy Bees

Junior Reserve Champion – Brooke Loreth, Wild Things

Beginner Champion – Jenna Berry, Burlington Cubs

Beginner Reserve Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Quilting

Senior Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Senior Reserve Champion – Faith Christensen, Happy Hillside

Senior Honorable Mention – Madison Johnson, Independent

Junior Champion – Micayla Olson, Franklin Club

 logo

Rabbits

Market (Single Fryer)

Champion – Kylee St. Germain, Burlington Cubs

Reserve Champion – Kirsten St. Germain, Burlington Cubs

Small Breed Junior Doe

Champion – Kirsten St. Germain, Burlington Cubs

Small Breed Senior Doe

Champion – Skylure Lehman, Burlington Cubs

Reserve Champion – Kirsten St. Germain, Burlington Cubs

Small Breed Junior Buck

Champion – Skylure Lehman, Burlington Cubs

Reserve Champion – Kirsten St. Germain, Burlington Cubs

Small Breed Senior Buck

Champion – Skylure Lehman Burlington Cubs

Reserve Champion – Trinity St. Germain, Burlington Cubs

Large Breed Junior Doe

Champion – Tanner Sellgren, Height-Of-Land 69'ers

Reserve Champion – Kylee St. Germain, Burlington Cubs

Large Breed Intermediate Doe

Champion – Kylee St. Germain, Burlington Cubs

Reserve Champion – Abigail Sellgren, Height-Of-Land 69'ers

Large Breed Senior Doe

Champion – Kylee St. Germain, Burlington Cubs

Reserve Champion – Abigail Sellgren, Height-Of-Land 69'ers

Large Breed Junior Buck

Champion – Kylee St. Germain, Burlington Cubs

Reserve Champion – Kylee St. Germain, Burlington Cubs

Large Breed Intermediate Buck

Champion – Kylee St. Germain, Burlington Cubs

Reserve Champion – Abigail Sellgren, Height-Of-Land 69'ers

Large Breed Senior Buck

Champion – Skylure Lehman, Burlington Cubs

Reserve Champion – Tanner Sellgren, Height-Of-Land 69'ers

Rabbit Showmanship

Senior Champion –Trinity St. Germain, Burlington Cubs

Senior Reserve Champion – Skylure Lehman, Burlington Cubs

Junior Champion – Kylee St. Germain, Burlington Cubs

Junior Reserve Champion – Keela Johnson, Franklin Club

Beginner Champion – Shawndra St. Germain, Burlington Cubs

Beginner Reserve Champion – Chloe Johnson, Franklin Club

Safety

Beginner Champion – Jordan Nelson, Happy Hillside

Science of Animals

Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Reserve Champion – Abigail Sellgren, Height-Of-Land 69'ers

Honorable Mention – Katie Glander, Independent

Scrapbooking

Beginner Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Self Determined

Senior Champion – Domanic Madole, Height-Of-Land 69'ers

Senior Reserve Champion – Abigail Sellgren, Height-Of-Land 69'ers

Beginner Champion – Mara Bestge, Franklin Club

Beginner Reserve Champion – Brady Mitchell, Happy Hillside

Sheep

Fleece

Champion – Annelise Lage, Wild Things

Reserve Champion – Evelyn Lage, Wild Things

Overall Female

Champion – Erin Schauer, Franklin Club

Reserve Champion – Erin Schauer, Franklin Club

Overall Market Lamb

Champion –McKinna Greggersen, Independent

Reserve Champion – Erin Schauer, Franklin Club

Lamb Lead\u0009

Beginner Champion – Evelyn Lage, Wild Things

Sheep Showmanship

Senior Champion – Kate Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

Senior Reserve Champion – McKinna Greggersen, Independent

Junior Champion – Erin Schauer, Franklin Club

Junior Reserve Champion – Elizabeth Schauer, Franklin Club

Beginner Champion – Evelyn Lage, Wild Things

Beginner Reserve Champion – Mya Moore, Wild Things

Shooting Sports

Senior Champion – Garrett Kleven, Franklin Club

Junior Champion – Leo Splonskowski II, Busy Bees

Beginner Champion – Brady Mitchell, Happy Hillside

Shop

Senior Champion – Thomas Hoffmann, Franklin Club

Senior Reserve Champion – Garrett Kleven, Franklin Club

Senior Honorable Mention – Zeb Lewis, River Valley

Senior Honorable Mention – Tanner Sellgren, Height-Of-Land 69'ers

Junior Champion – Whitney Mikkelsen, Franklin Club

Junior Reserve Champion – Laura Schauer, Franklin Club

Junior Honorable Mention – Dawson Adkins, Happy Hillside

Junior Honorable Mention – Keela Johnson, Franklin Club

Junior Honorable Mention – Jackson Mikkelsen, Franklin Club

Junior Honorable Mention – Faith Pihlaja, Height-Of-Land 69'ers

Beginner Champion – Mya Moore, Wild Things

Beginner Reserve Champion – Allison Kelly, Franklin Club

Beginner Honorable Mention – Austin Kelly, Franklin Club

Small Grains & Legumes

Senior Champion – Trevor Hockett, Height-Of-Land 69'ers

Junior Champion – Whitney Mikkelsen, Franklin Club

Junior Reserve Champion – Oliver Mikkelsen, Franklin Club

Swine

Breeding Gilt

Champion –Beth Schauer, Franklin Club

Reserve Champion – Keara Schauer, Franklin Club

Overall Market Barrow

Champion – Maren Hoban, Franklin Club

Reserve Champion – Keara Schauer, Franklin Club

Overall Market Gilt

Champion – Mya Moore, Wild Things

Reserve Champion – McKinna Greggersen, Independent

Swine Showmanship

Senior Champion – Ashley Fletcher, Independent

Senior Reserve Champion – Maren Hoban, Franklin Club

Junior Champion – Thea Mattson, Franklin Club

Junior Reserve Champion – Elaina Mattson, Franklin Club

Beginner Champion – Ellen Schauer, Franklin Club

Beginner Reserve Champion – Allison Kelly, Franklin Club

Vegetable Gardening

Senior Champion – Faith Christensen, Happy Hillside

Junior Champion – Martin Eklund, Happy Hillside

Junior Reserve Champion – Katelyn Kleven, Franklin Club

Beginner Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Vet Science

Senior Champion – Alyssa Mitchell, Happy Hillside

Beginner Champion – Addison Welter, Busy Bees

Beginner Reserve Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Wildlife Biology

Senior Champion – Zeb Lewis, River Valley

Beginner Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Beginner Reserve Champion – Alydia Mitchell, Happy Hillside

Youth Leadership

Junior Champion – Whitney Mikkelsen, Franklin Club

Round Robin Showmanship

Champion – Kate Spadgenske, Height-Of-Land 69'ers

Club Awards

Cloverdale Club Banner

Champion – Height of Land 69ers

Reserve Champion –Franklin

Cloverdale Club Booth

Champion – Wolf Lake Woodchucks

Reserve Champion – Happy Hillside

Cloverdale Club Community Pride

Champion – Franklin

Reserve Champion – Wolf Lake Woodchucks