The Detroit Lakes boys cross country team placed in the top half of the division two race at the Milaca Mega meet Saturday, Sept. 22 in Milaca.

The Lakers placed ninth out of 23 teams led by Peyton Nordby with a top 20 finish running a time of 17:11.6 in the 5K race to place 20th overall in a field of 167 racers.

WDAY logo
listen live
watch live

DL scored 232 points with Tanner Olson (32nd-17:28.5), Grant Fritch-Gallatin (53rd-17:57.9), Tucker Strawsell (54th-17:58.7) and Blake Weber (85th-18:16.6) rounding out the scoring quintet for DL.

Elijah Kitzmann ran a time of 18:38.4 to place 111th; Casey Parks finished in 115th place (18:45.6).

Grand Forks Red River took the boys team title with 76 points winning by a spread of 18 over second place Sartell.

Shea Mason of River Falls, Wisconsin rand a time of 16:31.0 to earn medalist honors.

The Laker girls placed 17th in a field of 20 teams.

Lauren Lokken led DL with a 58th place finish in a time of 21:34.8. Katie McConkey (22:04.4) placed 78th, followed by Ava Geffre (101st 23:11.5), Sammy Collins (119th-24:24.7), Kaylee McMichael (132nd-24:58.2) and Kennedy Hegg (133rd-24:59.7).

Waconia scored 106 points to win a tight three-team finish over Monticello (109) and Visitation (114).

Margaret Dalseth of Visitation (18:43.4) was the girls race medalist.

Both DL teams are back in action at Pebble Lake Golf Course in Fergus Falls Thursday, Sept. 27.

 

Milaca Mega Meet Division 2 races (5K)

Boys team results: 1 Grand Forks Red River 76, 2 Sartell 94, 3 Cloquet 134, 4 River Falls, WI 144, 5 St Thomas Academy 151, 6 St Cloud Apollo 202, 7 Hutchinson 204, 8 Benilde-St Margaret 229, 9 Detroit Lakes 232, 10 Marshall 233, 11 Waconia 277, 12 New Richmond 281, 13 Osceola 289, 14 Delano 333, 15 Foley 385, 16 Orono 422, 17 St Cloud Tech 433, 18 Grand Rapids 509, 19 Fergus Falls 523, 20 Big Lake 593, 21 Chisago Lakes 603, 22 Hibbing 623, 23 Hill-Murray 735.

Individual medalist: Shea Mason, River Falls, Wisc. 16:31.0

Laker finishes:

20 Peyton Nordby 17:11.6

32 Tanner Olson 17:28.5

53 Grant Fritch-Gallatin  17:57.9

54 Tucker Strawsell  17:58.7

85 Blake Weber 18:16.6

111 Elijah Kitzmann 18:38.4

115 Casey Parks 18:45.6

 

Girls team results: 1 Waconia 106, 2 Monticello 109, 3 Visitation 114, 4 Grand Forks Central 124, 5 Sartell 128, 6 Marshall 129, 7 New Richmond 184, 8 Mahtomedi 210, 9 Osceola 220, 10 River Falls, WI 236, 11 Orono 268, 12 Hibbing 326, 13 Bemidji 364, 14 Princeton 369, 15 Cloquet 398, 16 Hill-Murray 434, 17 Detroit Lakes 438, 18 Grand Rapids 474, 19 Benilde-St Margaret 517, 20 Chisago Lakes 534.

Individual medalist: Margaret Dalseth, Visitation 18:43.4

58 Lauren Lokken 21:34.8

78 Katie McConkey 22:04.4

101 Ava Geffre 23:11.5

119 Sammy Collins 24:24.7

132 Kaylee McMichael 24:58.2

133 Kennedy Hegg 24:59.7