The Detroit Lakes one-two punch of Tanner Olson and Peyton Nordby had top 10 finishes to lead the boys cross country team to a runner-up finish at the John Hermes Invite in Fergus Falls Thursday, Sept. 27.

Olson placed fourth overall with Nordby in sixth place. Tucker Strawsell finished in 12th, followed by Grant Fritch-Gallatin with a top 20 mark in 16th position.

Blake Weber rounded out the scoring quintet with a finish of 23rd place.

Jacob Knodel of West Fargo Sheyenne posted a time of 16:51 to grab a medalist finish. Olson was 22 seconds off the pace with his fourth place time of 17:13.

West Central Area grabbed the team title scoring 56 points to the Lakers 61. Frazee placed sixth in the nine-team field with 150. The Hornets were led by a trio of runners finishing in pack formation with Grady Larsen in 24th place, Alex Beck in 26th and Christian Carlson in 27th.

WDAY logo
listen live
watch live

Kaitlyn Jorgenson (21:50.9) and Lauren Lokken (22:01.1) recorded successive top 20 finishes in 17th and 18th places, respectively, to pace the DL girls team to a fifth place finish.

The Lakers ended with a score of 122 finishing two points ahead of Little Falls.

Katie McConkey finished in 25th place, followed by Ava Geffre 28th and Morgan Kvebak in 34th to complete team scoring.

Alexandria scored 24 points for a commanding victory while West Central Area (68) and the host Otters (69) battled for second place.

Onnica Stansbury made it a medalist sweep for West Fargo Sheyenne pacing the girls’ field with a winning time of 19:53.2.

Both Laker teams are off until Thursday, Oct. 4 when they race at Perham.

John Hermes XC in Fergus:  West Central Area 56, Detroit Lakes 61, WF Sheyenne 69, Alexandria 73, Breckenridge/Wahpeton 136, Frazee 150, Fergus Falls 170, Little Falls 175,  Perham 267.

Individual medalist: Jacob Knodel, West Fargo Sheyenne 16:51.0

Detroit Lakes

4 Tanner Olson 17:13.0

6 Peyton Nordby 17:30.3

12 Tucker Strawsell 17:54.9

16 Grant Fritch-Gallatin 17:58.6

23 Blake Weber 18:37.6

25 Elijah Kitzman 18:42.3

34 Casey Parks 19:05.1

Frazee

24 Grady Larsen 18:40.9

26 Alex Beck 18:44.1

27 Christian Carlson 18:45.7

35 Nathan Johannsen 19:05.9

38 Peyton Cole 19:22.7

55 Caleb Wutzke 20:39.2

John Hermes XC Girls: Alexandria 24, West Central Area 68, Fergus Falls 69, West Fargo Sheyenne 97, Detroit Lakes 122, Little Falls 124, Breckenridge/Wahpeton 175

Individual medalist: Onnica Stansbury, West Fargo Sheyenne 19:53.2

Detroit Lakes

17  Kaitlyn Jorgenson 21:50.9

18  Lauren Lokken 22:01.1

25  Katie McConkey 23:00.3

28  Ava Geffre 23:14.4

34  Morgan Kvebak 23:46.2

40 Kennedy Hegg 24:22.1

41 Samantha Collins 24:23.8